Da li to znači da je ljubav prestala ili da treba raditi na odnosu kako bi bio bolji?

Foto: profimedia
Kada partnerstvo počinje da se uzima “zdravo za gotovo”, dolazi do faze kada više ne postoji čar otkrivanja novog i nepoznatog u vezi partnera i vaše veze. Svakodnevnicu karakterišu stabilni, uobičajeni, dobro poznati, krajnje predvidljivi obrasci ponašanja. Sve je dostupno i pruža vam osećaj sigurnosti, ali nema više tog početnog zanosa i “leptirića” u stomaku. Ljubav kao navika često je pogrešno posmatrana kao odnos u kome je, umesto ljubavi, zavladala ravnodušnost.
– Kada više nemamo lepe trenutke u vezi, niti imamo osećanje ljubavi prema partneru, već smo zajedno samo da nismo sami, ozbiljni su znaci da razmislimo šta radimo i sebi i partneru. Na svakoj vezi može da se radi i odnosi mogu da se grade, napreduju – kaže Radmila Grujičić, psiholog.

Foto: profimedia
Ne treba mešati prestanak ljubavi sa navikom, to su dve sasvim različite stvari. Često se dešava da se parovi rastaju misleći da nema više ljubavi, i nakon nekog vremena provedenog odvojeno shvate da su napravili grešku.
– Ljubav kao naviku karakteriše, pre svega, intenzivan strah od gubitka osobe i kraha veze koji je snažniji od osećanja naklonosti, zajedništva i brige za dobrobit partnera. Drugim rečima, ljubav nije nestala, ali postoji nezadovoljstvo i izražen strah od gubitka veze ili voljene osobe – kaže doktorka.
Uspešno ste se prijavili