Svako je bar jednom u životu prošao kroz raskid. Što je veza bila lepša i uspešnija, to je bol i praznina koja nastaje kada nas neko ostavi veća. Uglavnom u prvim trenucima, ne znamo kako da nastavimo dalje i čini nam se da je kraj sveta.
Tada se pitamo kako uopšte možemo da nastavimo dalje?

Foto: Profimedia
– Proces preboljevanja nije lak i može da traje prilično dugo, ukoliko je postojala jaka emotivna povezanost. Dobra vest je da nije potrebno preboleti da bi se nastavilo dalje. Šta znači „nastaviti dalje“? Najvažnije je shvatiti da se ljudi vezuju za osobe zbog osećaja koje im te osobe pružaju. Na primer: Povezao sam svoju partnerku sa osećajem sigurnosti i zadovoljstva. Kada to znam, onda sigurnost i zadovoljstvo mogu da pronađem i u drugim ljudima, stvarima i aktivnostima- kaže sertifikovani NLP praktičar Dušan Srdić.
Dakle, ono što stvara taj užasan osećaj patnje je nedostatak tog „osećaja“ koji smo imali uz tu osobu. Kada to shvatimo možemo da počnemo da procesom preboljevanja. Nikako ne treba sakrivati svoje osećaje ili ih kriti. Pričajte o tome kako se osećate sa prijateljima, nemojte siliti sebe na neke stvari ili situacije koje vam u tom trenutku ne odgovaraju. Najbitnije je da se podsetite ko ste vi, šta želite i šta ste naučili iz te veze koja je prošla.
– Idealno bi bilo doći do spoznaje da sve te osećaje za koje vezujemo partnera, stvari sami proizvodimo. Drugim rečima – od same osobe zavisi da li će joj neka stvar izazvati osećaj sigurnosti, ili ne.
– U trenutku kada prekinemo vezu između tih osećanja i bivšeg partnera, možemo reći da smo preboleli- objašnjava Dušan.
Ukoliko niste sigurne da li ste preboleli partnera, najbolji način je da ga vidite sa novom partnerkom, ili nekom drugom devojkom.
– Praktičan test: Da li bi vam bilo bolno da vidite svog partnera sa novom devojkom? Ako bi vam bilo bolno, to je dosta pouzdan znak da ga još uvek niste preboleli- kaže Dušan.
Uspešno ste se prijavili