Biljka koju mnogi imaju u stanu, a da ni ne znaju kako se neguje i šta simbolizuje. Spada u sobne biljke i vrlo je jednostavna za održavanje.
Svaka žena ima svoje viđenje sreće, ali u globalu se smatra se da se pod tim pojmom smatra harmonija u kući, ruka u ruci i kad za to dođe vreme, male noge koje trčkaraju okolo. S tim u vezi, drage dame, ukoliko dobijete ovu biljku obratite pažnju na nju i lepo je negujte ne bi li vam krenulo u životu.
Postoji verovanje da ako neudata devojka dobije Spatifilum na poklon, ona će u najskorijem vremenu da sredi svoj lični život i da pronađe čoveka svog života. S druge strane ako ovu biljku dobije udata dama – u porodici će da se pojavi dete.
Spatifilum (Spathiphyllum) je jedna od retkih biljki koja voli zračenje elektronskih uređaja i kojoj prija suvi vazduh u stanovima. Ona najbolje napreduje u kancelarijama, blizu kompjutera i na mestima na kojima nije direktno izložena svetlosti. Ne traži puno vode niti svetlosti i ukoliko primetite da vam listovi dobijaju braonkaste tačkice ili da su se spustili- sklonite je od direktnog izvora svetlosti. Ono što malo ko zna jeste da je ovo tropska biljka i da nju treba lepo zalivati, a zatim pustiti da se zemlja skroz osuši. Najviše joj odgovara temperatura između 20 i 25 stepeni. Kontradiktornost, zar ne?

Foto: Pexels
Zemlja u kojoj raste Spatifilum treba da bude vlažna, ali ne natopljena.
Da bi vam lepo cvetao potrebno je da ga prehranjujete organskim đubrivom tokom proleća i leta. Najčešće cveta u rano proleće i kasnu jesen, ali ukoliko ima adekvatnu negu možda vas iznenadi cvetom i tokom leta. Kad smo pomenuli leto, pri jakim temperaturama treba da se češće zaliva i opet da se vodi računa o nalivanju. Poželjno je da se u letnjem periodu orošavaju listovi. Kada se cvetanje završi potrebno je da odsečete makazama cvetnu dršku kako bi Spatifilum nastavio nesmetano da živi i raste.
Ukoliko vam biljka „popije“ svu vodu, kojom ste je zalili, u roku od dva do tri dana to je znak da treba da se presadi u veću saksiju.
Kada primetite da biljka kreće da vam vene treba da proverite kakav joj je koren, potrebno je da nije natopljen vodom, vlažan i gnjecav, već čvrst i svetao.
Pored svega navedenog treba da znate da je ova lepa dekorativna biljka i blago toksična, pa tako može da vam nadraži ruke. Savetuje se uvek da je držite dalje od dece i da posle kontakta sa njom dobro operete ruke.
Pročitaj još:
Negujte Božićnu zvezdu: Ovo je cvet čiji su listovi najlepši ukras za svaki dom!
Šarene i idealne za dom: Naučite kako da negujete sobne biljke
Uspešno ste se prijavili