Iako mislite da je škola bezbedna za vaše dete, to nije uvek slučaj. Vršnjačko nasilje je vrlo ozbiljna tema koja poprima sve veći obim iz godine u godinu. Deca u osnovnim i srednjim školama često trpe psihičko zlostavljanje od strane svojih drugara, a ponekada čak i fizičko.
Ukoliko ste nekada možda posumnjali da vaše dete ima ovakvu vrstu problema, postoje određeni znakovi koji na to ukazuju.

Foto: Profimedia
– Pre svega, dete koji ima ovakvu vrstu problema uglavnom o tome ćuti. Znakovi su razni ali ono što je zajedničko za skoro svu decu, to je potpuna promena ponašanja. Dete se povlači u sebe, vreme želi da provodi samo, često izbegava bilo kakvu vrstu razgovora i okreće se nekom svom svetu gde se oseća „bezbedno“. Često počinje da gricka nokte, ponekada čak dobija tikove i skoro sasvim izbegava drugu decu. Ukoliko odbija da ide u školu, ili izmišlja razloge zbog kojih ne može da prisustvuje nastavi, problem najverovatnije postoji- kaže psiholog Ivana Đurić.
Ukoliko je vaše dete u ovakvoj situaciji, razgovor je neophodan. Ako ste posumnjali da problem postoji, odmah se raspitajte u školi da li su profesori nešto primetili, i bez pritiskanja započnite razgovor sa svojim detetom.
– Vrlo je važno da dete ima poverenja u vas. Nemojte ga prisiljavati da vam bilo šta kaže, već ga pustite da vam se samo otvori. Ukoliko vam saopši da problem postoji i da trpi bilo kakav vid zlostavljanja odmah reagujte. Objasnite mu da ne treba da bude uplašeno jer ste vi tu da ga zaštitite. Ukoliko je potrebno, posetite psihoterapeuta da biste znali kakav je uticaj na dete ostavilo ono što je do tada proživelo. Ovo nikako ne treva uzimati zdravo za gotovo jer takvi dodgađaji u detinjstvu mogu imati velike posledice- objašnjava psiholog.
Sa druge strane, ukoliko saznate da vaše dete pravi problem u školi ili zlostavlja na bilo koji način svoje vršnjake, morate da reagujete. Ovakav vid ponašanja ukazuje na to da dete nosi problem iz kuće i samo vi možete do da rešite uz pomoć stručnog lica.
Uspešno ste se prijavili