Nikada nije lako suočiti se sa prevarom. Prevarena osoba se često oseća povređeno, besno, depresivno i očajno. Obično je prva reakcija na otkrivenu prevaru neverica i šok, zatim sledi faza ljutnje, i na kraju faza razočarenja koja se nekada završava razdvajanjem a ponekad pomirenjem.
Postoje različiti tipovi ljudi koji se skloni prevarama. Osobe koje imaju strah od vezivanja najčešće stupaju u površne emocionalne odnose, biraju sebi slične osobe i stalno varaju svoje partnere jer nisu sposobne za ljubav i dublju povezanost. Takve osobe su najčešće sklone promiskuitetu, pa čak i rizičnim oblicima ponašanja. Iako se ljudima koji se teško vezuju najčešće daje epitet „preljubnika“ ne znači da je nužno da će se prevara dogoditi.

Foto: profimedia
– Dešava se da više ne vidimo i nemamo lepe trenutke u vezi, niti imamo osećanje ljubavi prema partneru iako to ne mora da bude realna slika. Naravno, dešava se da zaista prestanemo da volimo partnera, ali češće su situacije kada nas i pored ljubavi jednostavno privlače i „mame“ druge stvari jer smo dugo sa jednom osobom. U tom slučaju na vezi mora da se radi. Na svakoj se vezi može raditi i odnosi se mogu graditi, napredovati. Sa druge strane ako ste u vezi samo da ne bi bili sami treba da razmislimo zašto to radimo i sebi partneru. Zašto bi i sebe drugog dovodili u zabludu da smo zajedno ako nas ta veza više ne čini srećnima? Pre nego što svoje nezadovoljstvo lečite prevarom rasmislite zašto to radite i koliko to uopšte ima smisla. Ako vas već toliko privlači neka druga osoba, zašto onda dovodite drugu stranu u zabludu i ostajete u vezi? Veoma važno pitanje je koliko svesno negujemo odnose u kojima smo- kaže Radmila Grujičić psihoterapeut.
Najčešći uzrok prevare je hronično nezadovoljstvo u vezi ili braku jer dolazi do usamljenosti, frustracije, hroničnog nezadovoljsva pa čak i zahlađenja odnosa. Tako usamljena i nezadovoljna osoba traga za zadovoljstvom, pažnjom ili seksualnim užitkom negde drugde, izvan veze, izvan braka.
Čest motiv prevare može biti odsustvo seksualnih odnosa u vezi ili braku. Odnosa nema jer jedan od partnera ima seksualni problem koji ne rešava. Iako drugi partner pokušava da pomogne saradnje nema.
Preterana ljubomora i posesivnost može dovesti do prevare. Osoba koja je posesivna kontroliše partnera i narušava njegovo pravo na slobodu. Takve osobe mogu biti i agresivne. To dovodi do nagomilavanja ljutnje i nezadovoljstva kod drugog partnera koje može rezultirati u prevari koja se doživljava kao osveta za kontrolisanje ili izlaz iz loše veze ili braka.
– Bolesna ljubomora je ogroman teret za oba partnera i često predstavlja veliki problem. Zavređuje da se na tome radi, leči, kako bi veza opstala. Vrlo često preterana ljubomora bude glavni razlog zašto veze pucaju i prestaju da postoje. Patološka ljubomora je bolest i potrebno je da se uključe stručna lica kako bi se čovek rešio tog tereta. Najbolje je da se obrate psihologu- objašnjava Radmila Grujičić psihoterapeut.
Jedan od motiva za prevaru može biti osveta. Jedan od partnera je varao i bio je uhvaćen u tome ili samo osumnjičen i sada drugi partner želi da se osveti pa uzvraća istom merom. U ovom slučaju radi se o ispoljavanju ljutnje, revolta, kako bi se osoba osećala manje povređeno. Iako možda na prvi pogled izgleda da prevarena osoba vara da bi povratila narušenu ravnotežu takav vid osvete ne donosi trajnu satisfakciju onome ko se sveti, niti umanjuje osećaj povređenosti i bola.
Ne postoji način da sprečite ili kontrolišete partnera da vas ne prevari. Najbolje što možete da uradite je da otvoreno razgovarate o svemu i radite na vašoj vezi. Gledajte na to ovako: Ako ste vi dali sve od sebe da partner bude zadovoljan i ispunjen u odnosu sa vama, a on na to uzvrati prevarom, onda to nikako nije idealan partner za vas.
Uspešno ste se prijavili