Neko može fizički da podseća na jednog ili drugog roditelja, ali ono što zaista nasleđujemo od njih ne mora da se vidi golim okom, ali ni nužno ne treba da isključimo pomenute činjenice kada se govori o fizičkim podudarnostima.
Neretko se dešava da ćelavi muškarci tvrde da su njihovi preci po muškoj liniji takođe imali manjak kose ili je nisu ni imali pa je očekivano da ista sudbina zadesi i njih. Međutim, nauka govori nešto skroz drugačije.

Foto: Profimedia
– Gen koji ima ključnu ulogu kod ćelavosti nalazi se na hromozomu X, koji muškarci uvek nasleđuju od majke (X hromozom sve žene preuzimaju od oba roditelja). Dakle, žene su nosioci te karakteristike, a kod muškaraca se ona samo ispoljava. Ipak, nije sve u ovom genu, pa ćelavost može imati i druge uzroke – kaže Lena Arizanović, DNK analitičar.
Pored gena koji utiče na ćelavost, deca od majke nasleđuju i mitohondrije, delove ćelije, tačnije organele koje su zadužene za proizvodnju energije.

Foto: Profimedia
– Interesantno je da pomenute organele, za razliku od drugih, imaju i svoj genom, svoju DNK, koja je nezavisna od ostatka genoma. Zato se bolesti povezane sa mitohondrijskom DNK nasleđuju od majke. Putem mitohondrijske DNK može se istraživati i nečije poreklo po neprekinutoj ženskoj lozi. Po istom principu, poreklo po neprekinutoj muškoj lozi se analizom Y hromozoma, muške komponente DNK koju muškarci nasleđuju isključivo od svojih očeva, može se istraživati u laboratorijama – rekla je Arizanovićeva.
Pročitaj još:
Nije sve tako crno: Otkrijte šta se dešava sa vašim mozgom ako se žalite ljudima svaki dan!
Uspešno ste se prijavili