Južna obala Islanda je najlepši deo Islanda. Tu spadaju vodopadi „Seljalandsfoss“ i „Skogafoss“, prelepa „Reynisfjara“ plaža i selo „Vik“. Kada odete na Island morate biti pripremljeni na to da će vam se vreme menjati na svakih pet do 10 minuta i to nije preterivanje.
Kada smo krenuli na južnu obalu vejao je sneg, a ubrzo nakon toga je počeo i grad da pada. Odlučili smo da poslušamo savet lokalaca, a to je: „Ukoliko vam se ne dopada trenutno vreme na Islandu sačekajte pet minuta“. Tako je i bilo.
Malo smo sačekali, a zatim smo se uputili ka prvom vodopadu na našoj listi.

Foto: Putujući ranac
U pitanju je vodopad „Seljalandsfoss“. Ispred njega imate parking koji se plaća samo karticom. Vodopad je nestvaran, a najbolje od svega je to što možete da odete iza slapa i da hodate po neverovatnim stenama. Slike ispadaju fenomenalno, a osećaj je neverovatan.

Foto: Putujući ranac
Malo dalje od njega se nalazi još jedan fantastičan vodopad, koji se spominje i u seriji „Vikinzi“. U pitanju je „Skogafoss“ koji je visok čak 62 metra.

Foto: Putujući ranac
A čuvena bazaltna plaža „Reynisfjara“, jedna je od najčudnijih stvari koje smo ikada videli. Ona je specifična zbog crnog peska i stena od bazalta koje se zovu „Halsanef“. Prema legendi ovde su nekada živeli trolovi koji su pokušali svoje čamce da odvuku u more, ali ih je uhvatilo sunce i pretvorilo u kamen.
Vreme je počelo da se pogoršava pa smo ubrzo otišli do sela „Vik“. Tamo nismo mogli da šetamo zbog pljuska, ali to što smo videli, zaista nam se dopalo. Malo, ali slatko mesto.
Blizu sela Vik se nalazi vulkan „Katla“, koji je opasan i građani se plaše da uskoro može opet da se aktivira. Jedino mesto na koje bi mogli da odu, a da ih na zahvati lava jeste brdo na kome se nalazi crkva i zato građani povremeno imaju vežbe u kojima na znakove erupcije beže na to brdo.

Foto: Putujući ranac
Jedna od najposećenijih turističkih atrakcija na Islandu jeste plava laguna, mir za oči, telo i dušu. Ova geotermalna banja koja nudi iskustvo da se kupate u bazenima sa vodom čija temperatura iznosi i 39 stepeni celzijusa, dok spoljašnja temperatura može iznositi i 1 stepen. Dno tih bazena je prekriveno lavom. A voda je puna plavo-zelenih algi, sumpora i drugih minerala, ali pre ulaska u bazen ta voda se pročisti od bakterija.

Foto: Putujući ranac
Ona se nalazi u gradiću „Grindavik“, koji se nalazi 45 minuta od Rejkavika. Cene karata variraju, ali treba da znate da „plava laguna“ radi do 22h. Mi smo rezervisali termin u 18 h i tad je cena bila za 20 evra jeftinija, a s obzirom na to da je noć padala tek oko 23 h, nama to nije predstavljalo nikakav problem sa odemo u predvečernjim satima. Postoji dva tipa karti: „Comfort“ (69 evra) i „Premium“ (90 evra).
Na vama je da izaberete koji tip želite.

Foto: Putujući ranac
Samo odlučite, usudite se i odletite putem Islanda. Mnoge niskobudžetne kompanije lete tamo po povoljnim cenama, a svakako lepote koje krije ova zemlja vratiće vam duplo više, jer znamo već – nije sve u novcu.
Putovanja su lek za dušu i telo.

Foto: Putujući ranac
Dakle, da li ste krenuli da se pakujete?
Pročitaj još:
Koračajte putem Dostojevskog i Tolstoja: Ovih 10 stvari bi trebalo da vidite u Sankt Peterburgu!
Sa Lisabonom na “ti”: Upoznajte brdoviti grad sa keramičkim trotoarima i pogledom na Atlanski okean
Uspešno ste se prijavili
Izvor:Putujući ranac