Često se dešavalo da takva pacijentkinja provede svih devet meseci u bolnici i da se u startu vodi kao visoko rizična samo zbog godina. Za samo dve decenije stvari su se mnogo promenile…
Zahvaljujući napretku medicine i usavršavanju vantelesne oplodnje danas prve trudnoće posle 40. nisu nikakva retkost.
Potpuno se i promenio stav prema takvim trudnoćama. Više se rizik ne defeniše samo godinama trudnice. Ipak činjenica je da su trudnoće posle 40. praćene nekim povišenim rizicima.
Posle 40. su češći pobačaji po tipu nerazvijenih trudnoća tj. uginuća ploda. Takve vrste pobačaja se dešavaju otprilike 20 odsto u populaciji, a više od 40 godina taj procenat se penje i do 40 odsto.
– Sledeći rizik je da je zbog starosti genetskog materijala jajne ćelije mnogo česći Daunov sindrom i druge genetske greške. Ovaj problem se uspešno rešava prenatalnom dijagnostikom. Pomoću biopsije horiona, placentocenteze i amnocenteze, a u posledne vreme i neinvanzivnim metodama iz krvi trudnice, utvrđuje se da li je broj i struktura hromozoma normalna. Takođe posle 40. organizam je stariji i češće je opterećen hroničnim bolestima nego što je to slučaj sa mlađim trudnicama – kaže ginekolog Mima Fazlagić.

Foto: Profimedia
Kod ovih trudnica češća je pojava povišenog pritiska i trudničkog šećera. Ovako nabrojane mnogobrojne komplikacije deluju prilično ozbiljno,ali to je u stvari samo putokaz na šta lekari i trudnice moraju da obrate pažnju.
Ukoliko imate pitanja ili vam je potreban neki savet, možete da nam pišete u komentarima, a ginekolog Mima Fazlagić će lično da vam odgovori!
– Kada u ordinaciju dođe trudnica koja ima više od 40 godina, najvažnije je da se ne uplaši i da trudnoću započne panikom. Vrlo je važno da se objasni pacijentkinji da je to najsrećniji događaj i da trudnoća nije bolest. Napravi se plan pregleda i analiza ,ali pacijenkinja ne sme da se psihički opteretiti, jer je stres najveći neprijatelj i velika količina stresa može da se poveže sa pobačajima i prevremenim porođajima. Prema tome neophodno je pričati o preventivi, detaljno pratiti trudnoću ali i ohrabriti pacijentkinju da uživa u svojoj trudnoći – objašnjava Mima.
Ona navodi da su starije trudnice uplašenije za bebu i za ishod trudnoće, ali su istovremeno spremne na mnogo veću disciplinu i odricanja da bi trudnoća bila zdrava.
– Spremnije dočekuju porođaj i manje se plaše bola, a više brinu o tome kako će i da li će moći da odgovore na sve obaveze. Zbog svih tih strahova koji ih prate ključna uloga ginekologa je da ozbiljno shvati ove trudnice, ali da im istovremeno bude i lekar i podrška – zaključuje Mima.
Uspešno ste se prijavili