Sve veći broj mladih napušta Srbiju tragajući za nekim drugačijim životom, karijerom ili voljenom osobom.
Neki od njih se odmah snađu, ali šta kada se desi da tamo ne cvetaju ruže, kada nemate sa kim da nazdravite, kome da se požalite, s kim da se radujete?!
Mnogima period privikavanja pada teško i ume da bude stresan, međutim rešenje postoji i nalazi se u psihotarapeutima. Ipak, javlja se i problem na koji stručnjaci upozoravaju, a to je da efekat psihoterapije nije isti ukoliko se odvija na stranom jeziku.

Foto: Profimedia
– Rođena sam Beograđanka, studije sam završila u Parizu gde sada živim i radim. U nekom periodu života zbog stresnog posla kojim se bavim osetila sam potrebu da porazgovaram sa stručnim licem. Uhvatio me je bio neki osećaj nelagode u svojoj koži, van svoje zemlje i svojih ljudi. Francuski psihoterapeuti me nisu primili na seanse iako tečno govorim njihov jezik, nije mi jasno zašto- priča ekonomista iz Pariza, Ivana.
Potrudili smo se da nađemo odgovor ne bi li pomogli i ostalim devojkama koje su u istoj ili sličnoj situaciji.
– Odbijena je zato što pacijent ne može ni na jednom jeziku koji nije maternji, da izrazi svoja najdublja osećanja i sećanja, a samim tim ni terapija ne može da bude efikasna. U svakoj zemlji bi joj isto rekli. Takav je stav svuda u svetu- objašnjava psihoterapeut Irena Vučić Živković.
Kako su Ivani savetovali psihoterapije preko interneta, putem skajpa sa domaćim tarapeutom, zanimalo nas je da li postoji neko treće rešenje i koliko je zapravo skajp dobar za ovako osetljive stvari.
– Trećeg rešenja nema. U ovoj priči svakako je bolji izbor skajp nego psihotarapeut koji je stranac. Jedina mana skajpa jeste ta što psihoterapeut ne vidi neverbalnu komunikaciju, već vidi uglavnom samo glavu. Dakle, nema celu živu sliku, ali to ne znači da je kontakt veštački. Iz prakse mogu da kažem da klijenti imaju mnogo više uspeha kada rade sa tarapeutima putem skajpa nego na stranom jeziku u inostranstvu ili ako ne rade uopšte na sebi, iako su svesni svojih problema i nelagoda- zaključuje psihoterapeut Irina Vučić Živković.

Foto: Profimedia
Odlazak na seanse davno već nije tabu tema. Potpuno je normalno da najbolju drugaricu zamenite stručnim licem koje može objektivnije da sagleda neku sliku i da vam priđe krajnje nepristrasno. Svaki tarapeut podeliće sa vama svoja znanja i iskustva kako biste sami došli do dobrog rešenja i kako biste se vi osećali bolje.
Savetuje se da se nikako ne ustručavate za razgovore preko skajpa ako ste u inostranstvu. Pomozite sebi.
Pročitaj još:
Danas je svetski Dan psihoterapije: Slobodno progovorite kako se osećate!
Uspešno ste se prijavili