Doktorka Mima Fazlagić je u svom priručniku “10 koraka za zdravu trudnoću” detaljno opisala kako da spremne donesete novo biće na svet. Ona savetuje da bi trebalo da se prestane sa radom između 32. i 34. nedelje. Druga polovina trećeg trimestra mora biti posvećena pripremama za porođaj.
– U ovom periodu se dovoljno odmarajte, relaksirajte i spavajte kad god možete. Tako se smanjuje stres, koji može biti jedan od uzroka prevremenog porođaja. U ovom periodu smanjite obroke, ali zato jedite često koliko god vam to prija i uzimajte dosta tečnosti. Obroci moraju biti manji, jer veća količina hrane, zbog izmenjene anatomije i podignutog želuca, stvara velike probleme u varenju i stalne gorušice. Jedan od dobrih primera za preporuku u ovom periodu je čorba sa mesom i mnogo različitog povrća – kaže ginekolog Fazlagić.
Važna je i psihička priprema za porođaj. Ukoliko pohađate vežbe to će biti lakše, jer se na psihofizičkoj pripremi mnogo priča o svakoj fazi porođaja i to umanjuje strah.
– Strah od porođaja je uglavnom strah od nepoznatog. Što se više razgovara o tome, trudnici je lakše. Ako trudnica ima osećaj velikog straha, vrlo je važno da o tome priča sa okolinom i svojim ginekologom. O porođaju bi trebalo razmišljati kao o prirodnom činu, što on i jeste, i da je telo žene tako građeno da je sve u funkciji normalnog porođaja. Pozitivan stav o porođaju i pozitivne misli imaju blagotvoran uticaj – objašnjava dr Fazlagić.
Po svetskoj statistici 80 odsto žena bi se porodilo potpuno spontano i bez pomoći medicinskih tretmana.
– Morate da izaberete bolnicu u kojoj ćete da se porodite i način na koji želite da se porađate. Ako se odlučite za epiduralnu anesteziju, porazgovarajte sa ginekologom kako biste se obavestili koje analize da uradite i vidite kakva je procedura za ovakav porođaj u bolnici koju ste izabrali. Davanje epiduralne anestezije nije nikakav veliki i opasni poduhvat, već je to regionalna anestezija koja se već decenijama koristi u medicini, a kod nas se za ublažavanje porođajnih bolova koristi u poslednjih desetak godina. Detaljne informacije o ovoj anesteziji dobićete od lekara i nekog ko je koristio ovu vrstu anestezije, a ne od nekog ko ima sopstveno mišljenje o tome a da nije bio korisnik ove anestezije, ili nije stručno lice – savetuje dr Fazlagić.
Na početku ovog perioda ne zaboravite da spakujete torbu za porodilište, jer beba ipak može da vas „iznenadi“ u bilo kom trenutku. Pošto ćete u ovom periodu ići na češće kontrole, vaš lekar će vam davati informacije o stanju grlića materice i o pripremnim kontrakcijama, pa ćete tako biti pripremljenije za sam početak porođaja.
U porodilište se javljate kada kontrakcije budu učestale sa pravilnim vremenskim razmakom, kad prsne vodenjak ili kad prokrvarite. Ovo su uobičajeni znaci da je porođaj počeo, ali svaki simptom koji vam izaziva neku dilemu zahteva da se javite vašem doktoru, ili da odete do bolnice.
Pročitaj još:
Napravite listu: Ovo bi trebalo da spakujete u torbu kada krenete na porođaj!
Ne jedite dva puta više, nego dva puta odgovornije: Ovako bi trebalo da izgleda jelovnik trudnice
Uspešno ste se prijavili