Svake godine hiljade srpskih građana se vraća iz Nemačke, od kojih više od 80 odsto čine Romi. Naši ljudi u saradnji sa ambasadom Savezne republike Nemačke trude se da obezbede bolji stil života povratnicima, pa s tim u vezi u Srbiji u saradnji sa Nacionalnom službom za zapošljavanje uspostavljen i DIMAK (Nemački informativni centar za migracije, stručno obrazovanje i karijeru)
Deo aktivnosti DIMAK-a je da sve povratnike savetuje i informiše o mogućnostima zapošljavanja u Srbiji, pomaže da pokrenu sopstveni posao i prođu kroz neku od obuka. U programu DIMAK-a do sada je učestvovalo više od 370 povratnika, od strane partnerskih organizacija različite stručne obuke prošlo je 92 osobe, a 105 pojedinaca je primilo finansijsku podršku u opremi za pokretanje malog biznisa.

Emiliano Pavković
Jedan od pozitivnih primera povratnika koji su uspešno prošli proceduru povratka je i Emiliano Pavković.
– Odrastao sam u jednoj siromašnoj porodici u Bojniku. Težak život u Srbiji nas je opredelio da krenemo put Nemačke 2010. godine sa nadom da obezbedimo bolji život. Moja porodica je verovala da možemo da ostanemo u Nemačkoj, ali smo deportovani 2016. Kao korisnik projekta Nemačke razvojne saradnje završio sam obuku za digitalni marketing. Nakon toga konkurisao sam i dobio podršku u opremi za pokretanje malog biznisa i u avgustu 2018. godine otvorio firmu koja se bavi digitalnim marketingom. Zahvaljujući Nemačkoj Vladi moja porodica i ja imamo šansu za novi početak u Srbiji- rekao je Emiliano.
U duhu ove priče moramo da spomenemo da je Beogradu održana konferencija: „RE:TURN Serbia“ posvećena reintegraciji povratnika po Sporazumu o readmisiji. Konferencija se odvija u okviru globalnog Programa migracije za razvoj nemačko-srpske razvojne saradnje koju sprovodi nemačka organizacija za međunarodnu saradnju GIZ. Na skupu su predstavljeni dosadašnji rezultati, primeri dobre prakse i pozitivna iskustva povratnika, ali i najavljene nove inicijative u toj oblasti.
Pored učešća predstavnika Ambasade Savezne Republike Nemačke u Beogradu, Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Nacionalne službe za zapošljavanje i Komesarijata za izbeglice i migracije, konferenciji su prisustvovali i brojni povratnici koji su prezentovali iskustva i ispričali svoju priču o (re)integraciji u društvo.
Direktorka sektora za podršku zapošljavanju Nacionalne službe za zapošljavanje, Neda Milanović ističe važnost individualnog pristupa svim povratnicima i objašnjava:
– Poseban prioritet za uključivanje u mere aktivne politike zapošljavanja dajemo teže zapošljivim kategorijama. Upravo u toj kategoriji značajno mesto zauzimaju povratnici po Sporazumu o readmisiji i poseban je izazov preduzimati aktivnosti koje mogu da ih na pravi način integrišu u tržiste rada. Nama je na raspolaganju prilično široka lepeza programa i mera, od direktne subvencije poslodavcima za zapošljavanje ovih kategorija, preko raznih motivacionih programa, do programa obrazovanja i obuka koji dovode do povećanja znanja, kompetencija i veština.
Uspešno ste se prijavili