Večitu polemiku izaziva plakanje i priča kako je to više „sport“ za lepši pol.
Dok jedni smatraju da su suze vid otpuštanja, rasterećenja i zbližavanja sa samim sobom, drugi, pak, smatraju da je to čista razmaženost i odraz slabosti.
Šta zapravo znači tuga i otkud taj poriv za plakanjem?

Foto: Profimedia
– Tuga je osećanje koje se javlja kad osoba trajno izgubi neku drugu osobu, predmet ili odnos sa nekom njoj značajnom osobom. Tako da je tugovanje, a sa njim povezano i plakanje sasvim u redu, jer pomaže osobi da se „odveže“ od neke, njoj drage, osobe ili predmeta – započinje Irena Vučić Živković psihoterapeut.
Treba praviti razliku između zrelog i plakanja iz hira. Suze jesu u redu, kao i izražavanje emocija na taj način, samo što to nije jedini vid. Smatra se da ukoliko potiskujemo naša unutrašnja osećanja samo može da nam bude gore. Dosta prednosti ima sam čin plakanja, a mnogi toga nisu ni svesni.
– Emocije, uključujući i tugu, je važno pokazivati, bilo kroz reči, suze ili neki drugi vid ponašanja, jer ukoliko osoba potiskuje ili prigušuje emocije najčešće dolazi do psihosomatskih tegoba. Plakanje nam pomaže jer na taj način ispoljavamo emocije, koje kada obave svoju funkciju, u slučaju tugovanja to bi bilo odvezivanje, prestaju. Kod nekih osoba, koje suze koriste u situacijama gde im nije mesto, kao recimo kada ne mogu da dobiju ono što požele govorimo o emocionalnoj uceni ili manipulaciji plakanjem – kaže Irena Vučić Živković, psihoterapeut.
Ne možemo da pričamo o plakanju, a da ne pomenemo muškarce. Nekako se u našoj kulturi stalno provlači to kako muškarci ne treba da plaču jer bi time pokazali da su slabi, a za devojke je to u redu, jer znate, ipak su muškarci jači pol. Da li je zaista tako?

Foto: Profimedia
– Kod nas u zemlji je veoma često muškarcima zabranjeno da plaču jer je to odraz, kako ih roditelji uče, slabosti, što je svakako pogrešno. S druge strane, recimo, imamo devojčice kojima je najčešće zabranjeno da se ljute, jer one treba uvek da budu nasmejane i ljubazne, što je takođe pogrešno. Plakanje je u redu bez obzira kog je pola osoba, ukoliko je to plakanje autentično osećanje srazmerno stimulusu sa kojim je povezano – objašnjava Irena Vučić Živković, psihoterapeut.
U skladu sa ovom pričom nametnulo se i pitanje da li je muškarac manje muškarac ako zaplače?
– Svaka osoba, pa tako i muškarac, koja može da zaplače, a da pri tome to ne povezuje sa slabošću, ličnom vrednošću, je zrela i dobro integrisana odrasla osoba – zaključuje Irena Vučić Živković, psihoterapeut.
Dakle, drage dame, ne unižavajte iskazivanje emocija kod vaših muškaraca, pozdravite taj gest ako do toga dođe, pružite podršku i razumevanje. Nemojte se ni vi suzdržavati ako vam dođe „žuta minuta“ ili potreba za suzama radosnicama, prepustite se iskrenim emocijama, jer smo svi mi pre svega ljudi sa osećanjima bez obzira na pol. Nema slabića.
Nije sramota iskazivati emocije, suze su u redu!
Pročitaj još:
Otvoreno pismo majke oduševilo svet: Ćerko, govori glasno i ne izvinjavaj se za ono što ti jesi!
Da li ste poput vetra koji se ne vezuje, ili vam je potrebna sigurna luka? Ovo je tekst o slobodi
Uspešno ste se prijavili