Većina devojaka mašta o trenutku kada će obući venčanicu i sa svojim dragim stati pred oltar. Ali ono što dolazi pre braka jeste veridba i verenički prsten. A da li znate odakle je potekao taj običaj darivanja prstena koji simbolizuje veridbu?
Istorijat i nastanak
Veruje se da je prvi verenički prsten dobila Marija Burgundska još davne 1477.godine. Naime, rimski imperator Maksimilajan Prvi darovao je Mariji dijamantski prsten i time je zaprosio.

Foto: Profimedia
Priča kaže da je Maksimilijan izabrao dijamant zbog njegove jačine, ali i lepote jer je na taj način želeo da pokaže Mariji koliko je jaka ali i lepa njihova ljubav. Takođe, veruje se da su dijamanti večni, što je još jedan razlog zašto se baš oni stavljaju na verenički prsten.
Ipak, ovo pravilo naravno ne važi baš svuda u svetu!
Kako to izgleda u drugim zemljama?
Mlade u Rusiji, Nemačkoj, Norveškoj i Indiji nose verenički prsten na desnoj ruci, a ne na levoj kao što je to tradicija u većini drugih zemalja.
U Čileu i muškarac i žena nose vereničko prstenje na desnoj ruci, a kada se venčaju prebacuju ih na levu kao deo samog svetog čina venčanja.
Hindu kultura se razlikuje dosta od usvojene evropske, pa tako ove mlade nose prsten na nozi koji se naziva “bičaja“.
U severnoj Americi, vereničko prstenje je srebrno sa polu dragim kamenjem kao što je tirkiz ili crveni koral.
Nažalost u modernom društvu je cena prstena i veličina kamena postala statusni simbol „hvalisanja“ pa je tako tradicija gurnuta u stranu, ali nije tako svuda na svetu i razne zemlje smatraju da je mnogo bitniji sam čin veridbe od prstena i njegove vrednosti.
U Francuskoj, žene preferiraju da nose prstenje sa džinovskim dijamantima kao simbol statusa i klase.
U severnijim zemljama, kao što je Švedska žena i muškarac razmenjuju vereničko prstenje koje je uglavnom samo zlatna ili srebrna traka.

Foto: Profimeida
Irci imaju veoma specifičan izgled vereničkog prstenja, njihova kultura nalaže da prsten ima oblik srca koje drže dve ruke, a na vrhu srca je kruna. Obavezno je da se nosi na levom prstu i da je kruna okrenuta ka vama i tako simboliše da ste verene. Kada se venčate, prsten se okreće na drugu stranu.
U nekim delovima Indije, žene umesto vereničkog prstenja dobijaju narukvice od gvožđa.
Pročitaj još:
Venčanje iz snova bez velikog budžeta? Verovale ili ne, uz ove trikove je moguće!
Uspešno ste se prijavili