Stručnjaci kažu da je to bolest modernog društva i nastaje zbog izloženosti stresu, brzom načinu života, ali i činjenici da se parovi sve češće u kasnijim godinama odlučuju za potomstvo.
Neplodnost je izostanak trudnoće nakog godinu dana pokušavanja. Ovaj period važi za mlađe generacije, a ukoliko je u pitanju stariji par onda je vreme da posetite doktora već nakon pola godine neuspešnog začeća.
Šta kaže praksa?
– Danas u praksi najčešći razlog odlaska na vantelesnu oplodnju jesu godine žene. Danas se žene sve kasnije odlučuju za trudnoću. Plodnost se jako smanjuje kod žena sa godinama i zbog toga veliki broj njih jedino putem procesa vantelesne oplodnje može da zatrudni – kaže dr Mima Fazlagić.
Takođe, ukoliko su jajovodi neprohodni i tako sprečavaju spermatozoide da prodru do jajne ćelije, jedini način da par dobije bebu jeste vantelesna oplodnja.
– Postoje parovi sa kojima je sve u redu, a do trudnoće ipak iz nekog razloga ne dolazi. Oni koji su iscrpili sve druge metode, upućuju se na vantelesnu oplodnju – navodi ginekolog Fazlagić.
Klinika za vantelesnu oplodnju koja se nalazi u Solunu kao primarni cilj ima identifikaciju svih faktora koji će da omoguće prirodno začeće, izbegavajući VTO. To je princip Embryolaba, da prvo ispita sve mogućnosti koje par ima i da ne radi vantelesnu oplodnju ukoliko nije neophodna. Za dijagnostikovanje testova koriste se svi instrumenti i discipline koje se smatraju neophodnim za ispitivanje para. Embryolab poseduje izuzetno kompletan naučni tim koji obuhvata 11 disciplina (od kojih su neke molekularni biolog, genetičar, nutricionista, psiholog), koje zajednički funkcionišu u ispitivanju i saradnji sa ginekogom i embriologom.
Pročitaj još:
Kako se stvaraju embrioni? Ovako izgleda laboratorija u kojoj se odvija najvažniji deo procesa VTO
Ključ uspeha vantelesne oplodnje se krije u mnogo faktora! Evo šta kaže statistika!
Uspešno ste se prijavili
Možete li da mi objasnite šta je to „produvavanje jajnike“ i kome se preporučuje?