Time se detetu obezbeđuje razvoj u porodici u kojoj usvojioci preuzimaju ulogu roditelja i obavljaju sva prava i dužnosti koja čine sadržinu roditeljskog prava.
Usvojenje je neraskidivo i usvojenjem dete zauvek postaje deo svoje nove porodice. Kontaktirali smo Gradski centar za socijalni rad u Beogradu koji nam je objasnio ceo postupak usvajanja deteta.

Foto: Profimedia
- Budući usvojitelji podnose pismeni zahtev za zasnivanje usvojenja Organu starateljstva (centru za socijalni rad) na čijem području oni imaju zajedničko prebivalište, odnosno boravište – navode iz Gradskog centra za socijalni rad u Beogradu.
Uz zahtev za zasnivanje usvojenja, podnose i sledeću dokumentaciju:
- fotokopiju ličnih karata i izvoda iz matičnih knjiga rođenih i venčanih
- uverenje o državljanstvu
- uverenje da budući usvojitelji nisu lišeni roditeljskog prava potpuno ili delimično
- uverenje da budući usvojitelji nisu lišeni poslovne sposobnosti potpuno ili delimično
- uverenje da se protiv budućih usvojitelja ne vodi istraga
- uverenje da budući usvojitelji nisu osuđivani za krivična dela iz grupe krivičnih dela protiv braka i porodice
- protiv polne slobode i protiv života i tela
- potvrda da budući usvojitelji nisu na evidenciji lica protiv kojih je određena mera zaštite od nasilja u porodici
- lekarsko uverenje o zdravstvenom stanju budućih usvojitelja
- budući usvojitelji, takođe, prilažu dokumentaciju o imovini i prihodima
– Nakon toga, Organ starateljstva utvrđuje da li su budući usvojitelji podobni da usvoje dete (opšta podobnost usvojitelja) i da li je dete podobno da bude usvojeno (opšta podobnost usvojenika) i to na osnovu izjava budućih usvojitelja i samog deteta, kao i na osnovu priloženih isprava. Odluka o opštoj podobnosti donosi se na osnovu nalaza i stručnog mišljenja psihologa, pedagoga, socijalnog radnika, pravnika i lekara – objašnjavaju iz Centra.

Foto: Profimedia
Proces procene opšte podobnosti kandidata traje dva meseca i sastoji se od procene psiho socijalnih osobina, do kojih se dolazi na osnovu intervjua sa kandidatima i poseta njihovom domaćinstvu. U okviru postupka se sprovodi priprema i obuka potencijalnih usvojitelja po posebnom programu. Potencijalni usvojitelji se upoznaju sa svim značajnim informacijama vezanim za usvojenje (motivacija i stabilnost odluke o usvojenju, karakteristike deteta za usvojenje, razvoj i potrebe deteta za usvojenje, prošlost deteta, identitet…)
–Osnovni preduslov da bi se pokrenuo postupak usvojenja jeste da se potencijalni usvojitelji i usvojenik nalaze u Jedinstvenom ličnom registru usvojenja koji vodi Ministarstvo nadležno za porodičnu zaštitu. To znači da su potencijalni usvojitelji stekli opštu podobnost za usvojenje, odnosno da je dete podobno da bude usvojeno. Za svako konkretno dete se, u odnosu na njegove individualne karakteristike, biraju usvojitelji iz Jedinstvenog ličnog registra usvojitelja – navode iz Centra.
Na zahtev centra za socijalni rad ,listu potencijalnih usvojitelja dostavlja Ministarstvo za konkretno dete. Centar za socijalni rad, koji vodi zaštitu deteta, bira usvojitelje za koje se procenjuje da će na najbolji način zadovoljiti njegove potrebe.
– Usvojiteljima obično nije važan pol deteta prilikom usvojenja ali usvojitelji pretenduju da usvoje dete niskog kalendarskog uzrasta, zdravo dete i dete svoje nacionalnosti. Usvojitelji se uglavnom opredeljuju za zdravu decu i ne žele da usvoje decu koja imaju zdravstvene i razvojne problem – otkrivaju iz Centra za socijalni rad.
Kada je završena i ova faza, dete se upućuje u izabranu porodicu na period prilagođavanja koje prati centar za socijalni rad, a za koji je predviđen maksimalan period do šest meseci trajanja. Ukoliko je prilagođavanje uspešno proteklo, pristupa se svečanom činu zasnivanja usvojenja.
KO MOŽE DA SE USVOJI?
– dete koje nema žive roditelje
– dete čiji roditelji nisu poznati ili je nepoznato njihovo boravište
– dete čiji su roditelji potpuno lišeni roditeljskog prava
– dete čiji su roditelji potpuno lišeni poslovne sposobnosti
– dete čiji su se roditelji saglasili sa usvojenjem
Uspešno ste se prijavili
Поштовани ,добро вече,замолио бих вас да ми дате следеће објашњење и како поступити по закону.Ја сам Илић Милан из Београда и имам 42године,родитељи су ми приминули пре пар година.Имам веома добре односе са господином који нема децу и није ожењен,старости је 68година,и жели да ме усвоји и да ми да презиме и да му будем син.Дали је то могуће законски уредити и ако јесте шта ми је потребно од докумената за потврђивања таквог поступка усвајања.Хвала вам унапред.
Zanima me da li postoji mogucnost usvojenja deteta ukoliko su usvojitelji u istopolnom (legalnom) braku? Kako je to regulisano u Srbiji. Naime, ja sam Srbin i imam srpsko i americko drzavljanstvo, dok je moj partner Amerikanac. Zeleli bismo da usvojimo dete iz Srbije. Imamo odlicne prihode, sopstveni biznis, kucu. Zivimo u Los Andjelesu.