Na suvozačevom mestu nekoliko stotina metara pre bolnice porodila se Katarina. Sama. Maleni Pavle se rodio u kolima. Kako su rekli iz čačanske bolnice, i mama i beba se osećaju odlično, pa iako porodilja nije bila na bolničkom stolu okružena babicama, doktorima i medicinskim sestrama sve je proteklo u najboljem redu.
Danas ovakve priče brzinom svetlosti preplave medije i plasiraju ih više kao neki fenomen, jer „beba nije izdržala da dođe do bolnice“.
Da li se ovakav porođaj razlikuje od onoga koji se obavlja u bolnici i da li je on predstavlja rizik za majku i bebu?

Foto: Profimedia
– Porođaj je prirodna pojava i nezaustavljiv događaj. Kaže svetska statistika da bi se 80 odsto trudnica porodilo samo, čak i bez pomoći babice. Ako je porođaj normalan i dešava se brzo i spontano onda je to i najnormalniji porođaj. Kod takvih porođaja priroda se pobrine za sve – objašnjava ginekolog Mima Fazlagić.
U zapadnom svetu poslednjih godina su u modi porođaji kod kuće koji se upravo zasnivaju na tome da je porođaj prirodna stvar i da se ne treba mešati u nešto što nam je rođenjem namenjeno.
– Naravno, mi ginekolozi smatramo da je porođaj u bolnici sigurniji za majku i bebu baš zbog nepredviđenih situacija. Porođaj u kolima na putu do bolnice nije baš retka pojava, u praksi smo imali mnogo primera – zaključuje doktorka.
Danas je ovakav porođaj javnosti bliža tema zahvaljujući društvenim mrežama na kojima se odmah sve objavi, pa smo shodno tome svedoci većeg broja ovakvih slučajeva.
Pročitaj još:
Ukoliko ste imali dva ili više pobačaja, to je razlog da uradite testove za trombofiliju!
Uspešno ste se prijavili