Danas je svetski Dan dobrovoljnog davanja krvi, a tim povodom vam predstavljamo određena pravila koje davalac krvi mora da poštuje.
U slučaju da imate tetovaže, pirsigne, ili istorijat neke bolesti preuzimaju se mere predostrožnosti. Da bi krv bila bezbedna za bolesnika koji je prima, ona ne sme da sadrži viruse, uzročnike zaraznih bolesti kao što su žutica-hepatitis i SIDA. Zato se krv svakog davaoca, svaki put kada da krv, podvrgava specijalnom testiranju.
Današnji testovi su toliko usavršeni da je rizik od prenosa zaraza putem krvi skoro zanemarljiv.
– Davalac krvi, pre svega, može da bude svaka zdrava punoletna osoba stara do 65 godine. Postoje određene privremene, ali i trajne kontraindikacije za davanje krvi, tako da neke osobe, recimo zbog prehlade, ne mogu da daju krv desetak dana posle izlečenja, šest meseci posle tetoviranja, itd… Ali, postoje i neke trajne kontraindikacije zbog kojih pojedine osobe ne mogu da budu davaoci krvi, na primer, maligna oboljenja – objašnjava Gordana Antuljeskov iz Instituta za transfuziju krvi Srbije.

Foto: Profimedia
Procedura koja prethodi davanju krvi podrazumeva da je osoba koja želi doborovoljno da da krv odmorna, dobrog opšteg zdravlja i preporučljivo je da se pre davanja krvi pojede lagani obrok. Naravno, najvažnije je da potencijalni davalac krvi želi dobrovoljno da da krv.
– Pre samog postupka uzimanja krvi dobrovoljnih davalaca, neophodno je popuniti upitnik za davaoce, iskreno i tačno odgovoriti na sva pitanja i potpisan upitnik predati operateru koji podatke o toj osobi unosi u bazu podataka. Zatim sledi određivanje nivoa hemoglobina u krvi, proverom uzorka iz prsta potencijalnog davaoca, kao i orijentaciono određivanje njegove krvne grupe. Sledi pregled kod lekara i intervju sa davaocem tokom kojeg se utvrđuje da li je osoba pogodna za davanje krvi. Lekar ima diskreciono pravo da donese odluku o tome da li je osoba pogodna za davanje krvi, a zatim sledi sam postupak davanja krvi koji traje od 5 do 10 minuta- kaže Antuljeskov.
Tokom davanja krvi, davaoci su pod nadzorom tehničara i lekara. Po završetku procedure, davalac dobija zahvalni obrok, odnosno sendvič kalorijske vrednosti koja zamenjuje jedan prosečan obrok. Preporučljivo je da posle davanja krvi davaoci uzimaju što više tečnosti.
Takođe, možete donirati i koštanu srž, a više o tome saznajte na sajtu http://www.rdks.org.rs
Pročitaj još:
Samo prirodno, sveže i organsko: Hrana za one koji su A krvna grupa
Uspešno ste se prijavili