Pošto ste se upoznali sa promenama i mogućim tegobama u toku normalne trudnoće, važno je napraviti plan šta biste vi trebale da uradite u svakom trimestru, da biste bile opuštenije i spremne za porođaj i da biste uživale u jedinstvenih devet meseci koji su pred vama.
Zadaci za prvi trimestar
– Prvi trimestar je veoma važan za buduću majku jer se ona ne suočava samo sa promenama u trudnoći, već je to prvi trenutak kada trudnica shvata da dolazak bebe znači promenu njenog života u potpunosti – kaže dr Fazlagić.
Ovo su njeni saveti:
1. Potvrdite trudnoću lekarskim pregledom i kada se uverite da je sve u redu, da je trudnoća u materici i da je vitalna, tek onda obavestite širu porodicu i prijatelje.
2. Posvetite se sebi. Ovaj period je najznačajniji za razvoj bebe, zato se potrudite da joj omogućite što bolje uslove. Spavajte dovoljno i budite odmorne. Čuvajte se virusa i stomačnih trovanja. Relaksirajte se i počnite da razmišljate o bebi kao novom članu vaše porodice. Počnite da planirate praktične stvari za vaš novi život kao mame, što će vas sigurno ohrabriti i usrećiti.
3. Izmenite ishranu i eliminišite nezdrave navike. Ukoliko ste pušač, ovo je pravi trenutak i motiv da prestanete. Ukoliko ste bili „rob“ grickalica, vreme je da se to promeni. Sveže kuvana hrana pomoći će boljem razvoju bebe i doprineće vašem zdravlju i boljoj kondiciji. Ako se niste bavili nikakvom fizičkom aktivnošću, vreme je da počnete. Ako ništa drugo, šetnja na svežem vazduhu pomoći će da u vašem telu bude više kiseonika za razvoj bebe.

Foto: Envato
Zadaci za drugi trimestar
1. Napravite plan ishrane da biste kontrolisali težinu. Drugi trimestar je najznačajniji što se tiče gojenja. Mučnine su prošle, apetit je povišen, okolina vas tera da „jedete za dvoje“. U ovom
periodu se najlakše izgubi kontrola i dodaju kilogrami koji trudnicu mogu odvesti u povećane rizike za gestacijski dijabet i visok pritisak. Sada je važno smanjiti unos slatkiša i povećati unos proteina. Tri obroka uz dve zdrave užine smanjiće rizik od pojave gojaznosti. Sada je vreme da se uključe minerali i vitamini koji doprinose sazrevanju organa vaše bebe. Merite težinu na vagi svakih deset dana, da biste imale uvid i kontrolu nad težinom.
2. Planirajte vreme kada ćete biti posvećene sebi i bebi. U ovom trimestru osećate pokrete bebe i to je pravo vreme da uspostavite komunikaciju, dok se odmarate i slušate muziku koja vas relaksira, a istovremeno prija i vašoj bebi. Ovo su važni trenuci, jer ćete se na taj način bolje prilagoditi trudnoći i naučićete da osluškujete svoje telo i bebu, pronaći ćete način kako da više
uživate u trudnoći, oslobođene straha zbog promena u vašem telu.
3. Informišite se. Ovaj period je važan da izaberete pravilan način informisanja o porođajima, bolnici, psihofizičkoj pripremi za porođaj. Ovo je pravo vreme da prikupite informacije o svemu
što vas interesuje – kakvi porođaji postoje, šta je epiduralna anestezija, šta je uzimanje matičnih ćelija na porođaju… Odaberite stručne informacije i ne oslanjajte se na savete i priče okoline.
Zadaci za treći trimestar
1. Odmarajte se često. Planirajte da preko dana tri do četiri puta, ako ne možete da legnete, sednete bar 20 minuta sa podignutim nogama. Kad ležite, neka to bude bar 15 minuta na levom boku,
jer tako stiže više kiseonika do bebe. Odmorne i relaksirane trudnice se lakše porađaju.
2. Pripremite se za porođaj mentalno. U trećem trimestru je veoma važno razmišljati o porođaju i biti za njega psihički pripremljen. Često se desi da kad porođaj počne u 38-oj nedelji trudnica kaže: „Nisam spremna za porođaj!“ Važno je razmišljati o porođaju, jer beba ne mora da čeka punih 40 nedelja u ovom trimestru.
– Važno je da donesete odluku gde ćete se porađati i spremiti sve što je potrebno za odlazak u bolnicu. Najvažnije je da o porođaju razmišljate kao o prirodnoj stvari i o događaju koji je bezuslovan i događa se čak i ako to ne želite. Više od 80% trudnica porodile bi se spontano i bez pomoći lekara i bolnice samo da priroda sledi svoj tok. Ako je trudnoća zdrava, fiziološka, najbolji je prirodan porođaj i za majku i za bebu. Napravite odluku o epiduralnoj anesteziji. Nemojte slušati savete okoline, već se informisite na pravi način i kod stručnjaka – savetuje Mima.
3. Negujte se. Da bi vaše telo bilo pripremljeno za porođaj važna je dobra nega, masaže, vežbe. U trećem trimestru je sve to potrebno intenzivirati da bi vaša tkiva i koža imale dobar elasticitet na porođaju. Česta tuširanja, piling i ishrana kože sastavni su deo priprema u trećem trimestru. To će vam umnogome i olakšati tegobe trećeg trimestra, a i bolje vas pripremiti za porođaj.
Uspešno ste se prijavili