Kako su ljudi evoluirali tako je i sama bračna institucija napredovala i počela da poprima neke nove oblike. U mnogim državama, kao i kod nas, vanbračna zajednica je danas izjednačena sa bračnom, što dalje znači da samim deljenjem prostora sa partnerom imate status kao da ste u braku, bez i jednog potpisanog papira.
Mnogi tom zajedničkom životu pridaju veliki značaj i smatraju modernom „udajom“, dok drugi pak, smatraju da je veza podignuta na viši nivo tek izgovaranjem sudbonosnog „da“ pred matičarem.

Foto: Profimedia
Ukoliko biste popričali sa dosta starijima od sebe uvideli biste da su njihovi stavovi potpuno drugačiji. Naše bake i deke ne mogu u potpunosti da shvate potrebu da živite zajedno sa nekim ako nećete to krunisati brakom ili zašto uopšte krećete u tu „avanturu“ ukoliko niste već venčani?! Oni malo savremeniji, s druge strane aplaudiraju tom novom trendu, jer smatraju da je sada mladima lakše da izaberu i nađu idealnog partnera za sebe. Probaju, vide, ako ide – ide, ako ne ide- razilaze se.
Zajednički život može da bude mač sa dve oštrice, reklo bi se.

Foto: Profimedia
Ovu temu su detaljnije istraživali američki stručnjaci iz organizacije koja se bavi psihologijom i broje više od 100 hiljada istraživača, profesora, stručnjaka, konsultanata koji su statističke podatke i svoje mišljenje objavili na svojoj stranici „American psychological association“.
Mnoge su iznanadili dobijeni rezultati jer ne govore u prilog zajedničkom životu. Prema njihovim mišljenjima zajednički život pre braka nikako nije dobra opcija.
Hajde da zajedno prođemo kroz tu studiju i pogledamo šta jedan od istraživača pomenute studije ima da kaže nakon završenog istraživanja.

Foto: Prodimedia
– Parovi koji žive zajedno pre braka imaju čak dvostruko veću stopu razvoda nego oni koji to ne čine. Pretpostavlja se da je rezultat takav jer se parovi koji već žive zajedno odlučuju na brak samo zato što već dele životni prostor, ne uzimajući u obzir sve druge bitne aspekte koji utiču na dugoročan zajednički život. Samim tim, sama činjenica da to razdoblje smatraju testom ukazuje na manjak poverenja i stabilnosti u vezi. Takođe, „probni“ zajednički život nije potreban da biste shvatili možete li da živite sa nekim ili ne. Došli smo do toga da to možete da shvatite iz samog ponašanja vašeg partnera i njegovih navika – rekla je Galena Rouds, istraživač i profesor na Univerzitetu u Denveru („Center for Marital and Family Studies“).
Ovo može da zvuči obeshrabrujuće, ali nikako ne treba slepo verovati u svako istraživanje. Mišljenja su podeljenja i odmah su se javile suprotne studije koje su naprotiv, potvrdile prednosti zajedničkog života jer je to jedini i pravi način da nekoga istinski upoznate i vidite da li odgovarate jedni drugima.

Foto: Profimedia
Mi stojimo na stanovištu da je „sredina zlatna“ i da svaki par treba da ima punu slobodu izbora i da dela u skladu sa njima. Ove studije možete informativno da imate u malom mozgu, ali da ih se ne držite striktno. Dakle, ukoliko smatrate da biste bolje funkcionisali kada biste krenuli da živite zajedno pa tek onda stali „na ludi kamen“ to je u redu, isto je i ako želite prvo brak pa zajednički život. Vodite se ličnim osećajem i uverenjima koja imate o vezama i brakovima.
U vama je moć.

Pročitaj još:
Proći će i opet će sve biti dobro: Ovo su stvari koje svako MORA da preživi nakon raskida!
Evo zašto sve češće pucaju ljubavne veze: Ovo su ČETIRI najznačajnija problema današnjice!
Mali signali od velikog značaja: Evo kako da otkrijete da ste ga privukli na prvi pogled!
Uspešno ste se prijavili