Poverenje i poštovanje se strpljivo grade i stiču tokom vremena i različitih situacija kroz koje upoznajemo kakva je stvarno osoba pored nas. Kod većine partnera se u nekim trenucima javlja „crv sumnje“ da li su dobro izabrali, da li je partner njihov pravi životni saputnik ili su ipak promašili u odabiru.
Doktor Milica Ristić, psihijatar i RE&KB psihoterapeut razgovarala je sa nama na ovu temu, a u istoj želji – da pomognemo svima koji imaju nedoumicu oko emotivnih partnera. Da odmah naglasimo, tema je vezana za parove koji razmišljaju o tome da stupe u brak i stvore porodicu, a nisu sigurni da li su spremni na taj važan životni korak.
– Neki parovi, koji brzo dobiju decu, tek tokom prvih dečjih godina otkrivaju “ko su zaista te osobe sa kojima dele krevet i svakodnevicu“. I kod njih se javljaju preispitivanja i razočaranja u tom periodu, kao i zahtevi da se neke stvari menjaju. Razočaranje pojedinim osobinama naših partera normalno je i očekivano, kako mi u njih tako i oni u nas – kaže Ristićeva.
Normalno je, takođe, da se zasuču rukavi i da se, zajedničkim snagama, menja ono što nam smeta.

Foto: Profimedia
– Potpuno je u redu da ljudi koji žive zajedno i koji su porodica neke stvari zadržavaju za sebe, ne moramo baš sve detalje da delimo jedni sa drugima. Ali važne stvari, poput: upoznavanja sa roditeljima, prijateljima, poput zajedničkih finansija, poslova kojima se bavimo, našeg zdravstvenog stanja, valjalo bi da delimo sa našim partnerima. Skrivanje i prećutkivanje tako važnih informacija o nama sa pravom može stvoriti sumnju kod našeg partnera i ostaviti prostor za brojne dileme i rast nepoverenja – savetuje psihoterapeut.
Postavlja se sledeće pitanje: da li je muškarac sa kojim živite i planirate trudnoću, osoba koju biste mogli da zamislite kao celoživotnog partnera za odgajanje dece? Dr Ristić predlaže nekoliko mogućnosti:
- Da pričate sa Vašim partnerom i otvoreno mu kažete kako se osećate i šta Vam tačno smeta, tj. šta biste želeli da se promeni;
- Da ponovo insistirate na priči, bez optužbi, bez prebacivanja odgovornosti – čak iako se on ljuti i opire, pokušajte iskreno da pričate i da mu kažete šta Vas brine i da zatražite zajedničko rešavanje problema;
- Da sa partnerom krenete na psihoterapiju parova;
- Da sami odete na psihoterapijske konsultacije kako bi Vaša odluka mogla da se donese na najzdraviji način;
- Da se konsultujute sa prijateljima koji vas oboje poznaju;
- Da pričate sa Vašom porodicom, ukoliko je to moguće, i čujete šta oni misle;
Pre donošenja bilo kakve odluke moj je savet da se dobro ispričate i konsultujete što sa bližnjima, što sa stručnjacima, jer živa reč i uživo psihoterapijski rad su uvek bolje strategije za odlučivanje. Pogotovu kada su u pitanju ovako važne životne teme.
Pročitaj još:
Ljubav nije slanje stikera, već “ruka u ruci”: Zbog ovog teksta ćete nam jednom reći HVALA!
Žene, recite NE kada vam nije do seksa: Ovako ćete to učiniti bezbolno
Uspešno ste se prijavili