Ipak, ako je sudeći po sve gorim statistčkim podacima, građani Srbije kao da su gluvi na nju, barem kada je praksa u pitanju. Prema zvaničnim podacima, godišnje se u Srbiji obavi oko 20.000 abortusa, a prema nezvaničnim taj broj se utrostručuje. Istovremeno, hormonsku kontracepciju u Srbiji koristi tek nešto više od 2 odsto žena u reproduktivnom periodu, što je jedan od razloga poražavajućeg broja abortusa. Poređenja radi, u visokorazvijenim zemljama procenat primene kontraceptivnih pilula kreće se i do oko 70 odsto.
Zbog ovih podataka je potrebno da se što više govori o zaštiti, kako bismo imali što manje neželjenih trudnoća. Da kontracepcija bude navika, a ne „nužno zlo“.
Danas se obeležava Svetski dan oralne kontracepcije, pa ćemo zbog toga posebno naglasiti sve pogodnosti ove vrste zaštite. Odgovorićemo na neke zablude i utvrditi još jednom da je svaka kontracepcija bolja od pobačaja.
Izbor oralnog kontraceptiva se vrši prema individualnim potrebama korisnice.
Pilule su hormonske i njihova primarna primena jeste zaštita od neželjene trudnoće, ali imaju i mnogo dobrih drugih dejstava. Ove pilule mogu imati ili kombinaciju estrogena i sinetskih progesterona – progestina, (kojih ima više vrsta, u IV generacije) ili sadrže samo neki od progestina. Poslednja generacija progestina ima dejstvo da smanjuje višak slobodnog testosterona, muškog hormona, u krvi žene i na taj način smanjuje maljavost, eliminiše bubuljice, masnu kožu i kosu. Metode koje imaju samo progestin skoro i da nemaju kontraindikacije, tj. ograničenja za upotrebu.
Pilule počinju da deluju već nakon sedam dana, ali će vam svaki lekar reći da one nemaju jako dejstvo prvih mesec dana (kako bi se pacijent navikao na redovnu upotrebu istih), pa da bi s toga trebalo da se zaštite i na drugi način.

Foto: Profimedia
Jedna od zabluda je da, ukoliko budete dugo koristili ovaj vid zaštite, kasnije nećete moći da ostanete u drugom stanju. Kao što smo već rekli, naglasićemo velikim slovima, da je to samo ZABLUDA.
Čim se prestane sa uzimanjem kontracepcije, odmah se uspostavi ovulacija, tako da hormonska terapija ne smanjuje mogućnost da se zatrudni, već čuva reproduktivno zdravlje. Čest je i strah od „poremećaja ciklusa i hormona“. Ipak, pilule deluju potpuno suprotno – menstruacije postaju uredne, kraće traju, oskudnije su, bezbolne, a simptomi PMS-a nestaju.
Naravno da nijedno kontraceptivno sredstvo ne štiti 100 odsto. Iako naučna istaživanja kažu da pilule štite 99 odsto, u životu i praksi je nešto drugačije. Njihova efikasnost je oko 94 odsto, a da bi one postigle svojm maksimum, potrebno je pravilno koristiti terapiju. Ne možete zaboraviti nekoliko dana da uzmete pilulu, a onda da očekujete da ste i dalje zaštićeni.
Ako ovi podaci nisu bili dovoljni, pa ste ipak imali nezaštićeni seksualni odnos, a postoji opasnost od trudnoće, uzmite hitnu kontracepciju, odnosno pilulu za dan posle.
Hitna kontracepcija podrazumeva pilulu koja je efikasna u sprečavanju nastanka neželjene trudnoće, ukoliko se primeni u roku od 72 sata (3 dana) od nezaštićenog polnog odnosa, s tim što joj efikasnost sa vremenom opada, pa ju je bolje uzeti što je ranije moguće.
Izbor kontracepcije nije jednostavan
Da biste našli sredstvo koje vama najviše odgovara, moraju se uzeti u obzir razne činjenice: koliko imate godina, da li ste rađali, kakav je hormonski status, da li ste u monogamnoj vezi… Sve ove činjenice uzeće u obzir vaš ginekolog pre nego što vam preporuči kontracepciju, najbolju za vas.
Primena redovne kontracepcije omogućava ženama da zdravu, željenu trudnoću ostvare u pravom trenutku što je od izuzetnog značaja za nju samu, porodicu, ali i čitavo društvo.
Uspešno ste se prijavili