Ove godine želimo da pričamo o reproduktivnom zdravlju kod tinejdžera i da ukažemo na to kako moraju da se čuvaju, a ako dođe do problema, kako da ga leče. U tom uzrastu tinejdžeri počinju da se upoznaju sa seksualnim životom, a statistika pokazuje da većina ne koristi zaštitu.
Pa šta se dešava kada dođe do nezaštićenog seksa?
– Najčešća polno prenosiva bolest je infekcija HPV virusom. To je humani papiloma virus kojim izaziva polne bradavice i promene na grliću materice koje mogu dovesti do razvoja karcinoma grlića materice. Smatra se da je 70 -80 odsto populacije od 17 do 23 godine zarazeno ovim virusom – kaže ginekolog Mima Fazlagić.
Osim te infekcije, česta je i infekcija genitalnim herpesom, a u poslednje vreme uočava se porast infekcije gonokokom (gonoreja).
– Istina je da su žene osetljivije, to je pogotovo tačno za HPV virus. Većina muškaraca prenosi infekciju, a nema simptome, a kada i ima to su samo polne bradavice, za razliku od žena koje od te infekcije mogu dobiti i karcinom grlića materice. Za svaku bolest simptomi su različiti, a savet je da čim se primeti neki poremećaj, bol, svrab, čudan sekret, izsrasline… odmah obrate lekaru – savetuje Mima.

Foto: Profimedia
Kada se kaže ranica na grliću materice, to preplaši mnoge pacijente, ali zapravo stanje je nešto drugačije.
– Uobičajen naziv za ovaj problem je zaista ranica na grliću materice i svaka moja pacijentkinja misli da ima defekt tj. pravu ranu. Zapravo se radi o sledećem: Grlić materice je građen kao cilinder tj. šuplja cev. Jedna vrsta epitela oblaže unutrašnji deo, a druga vrsta epitela spoljašnji deo. Epitel koji je unutra je tanak jednoslojni, a epitel koji je spolja je deblji, slojevit i otporniji. U toku života i pod različitim hormonskim, infektivnim uticajem epitel koji je tanak iz unutrašnjosti pređe na spoljnu stranu. Takvo stanje se na latinskom jeziku zove „ektopija“. U bukvalnom prevodu na naš jezik znači „tamo gde mu nije mesto“ . Neko je to nekada preveo kao ranica i tako je ostalo zauvek. Ustvari to samo znači prelazak jedne vrste epitela u zonu gde vlada drugi epitel – objašnjava doktorka.
Ovakvo stanje nije bolno i ne mora da se pokaže nijedan simptom, a najčešće je pojačan sekret prvi znak, mada ni to nije obavezno. Zato je potrebno jednom godišnje ići na redovni pregled kod ginekologa. Ovakav problem nekada se rešava uzimanjem vaginaleta, a nekada je potrebna biopsija i tretman termokauterom ili radio talasima.
Najbolje bi bilo da imate zaštićeni seks i da ne dozvolite da do ovoga dođe. Ako ste zaista obazrivi i koristite kontracepciju, to svakako nije znak da vam kontrole nisu potrebne. Kakvo god da vam je stanje, budite svesni da jednom godišnje morate da posetite ginekologa, ukoliko zdravstveno stanje ne zahteva češće kontrole.
Ako niste dovoljno informisani o vrstama kontracepcije, detaljan opis onih koje postoje u Srbiji možete pročitati OVDE. Pored polno prenosivih bolesti, može se desiti i da dođe do neželjene trudnoće. Znajte da abortus nije kontracepcija pa koristite zaštitu da nas u budućnosti bude više!
Uspešno ste se prijavili