Naučnici sa Univerziteta „Loughborough“ napravili su test sa 14 muškaraca. Najpre su ih poslali da voze bicikl sat vremena, a potom su isto toliko vremena ležali u kadi punoj vruće vode – temperatura vode iznosila je 40 stepeni Celzijusovih.
Otkrili su da vožnja bicikla otapa više kalorija, ali i da izležavanje u kadi troši 130 kalorija, što je otprilike kao pola sata hodanja. Razlog gubitku kalorija u toploj vodi je, kažu, podizanje telesne temperature, prenosi Daily Mail.
Potom su naučnici 24 sata pratili nivo šećera kod svih ispitanika. Šećer u krvi bio je niži za oko 10 odsto nakon relaksacije u toploj kupki u odnosu na vožnju bicikla.
Kažu da „pasivno zagrevanje“ smanjuje upalu. Na primer, u Finskoj koriste medicinske tretmane bazirane na zagrevanju tela, a u časopisu „JAMA Internal Medicine“ je objavljeno kako vreme provedeno u sauni može da pomogne u prevenciji kardiovaskularnih bolesti.
Kako vruća kupka deluje na telo?
Šta se sve događa u telu kada ležimo u kadi punoj vruće vode, i u kojim slučajevima to nije dobra ideja, objasnila je Branislava Čilić dr. med., specijalista porodične medicine.
– Proširuje krvne sudove što povećava protok krvi kroz tkivo i tako odnosi metaboličke produkte, toksine ali i ubrzava metabolizam što ima povoljan učinak i na otvaranje pora kože, a takođe i oslobađa kožu neželjenih produkata, ali i isušuje kožu nakon prestanka izlaganja vrućoj vodi – kaže Branislava Čilić dr. med. za 24sata.hr.
– Telo na taj način pokušava da se oslobodi suvišne topline čime koristi dodatnu energiju što može da dovede do veće potrošnje kalorija pa i gubitka kalorija te masnog tkiva. Takođe, povećana i ubrzana cirkulacija krvi i limfe ima blagotvorno dejstvo na periferni nervni sistem, protok kroz umorne mišiće, pa deluje umirujuće. Deluje i na smanjenje celulita što je ženama naročito važno – dodaje Branislava Čilić dr. med. za ovaj portal.
Neki ljudi ne bi trebalo da praktikuju ležanje u kadi:
- srčani bolesnici – jer se proširenjem krvnih sudova periferije oduzima deo krvotoka srcu ili mozgu koji je već kompromitovan bolešću
- muškarci koji planiraju potomstvo – jer visoka temperatura testisa smanjuje oplodnu moć semene tečnosti
- trudnice kojima periferni protok oduzima deo krvotoka namenjen placenti i plodu
– U prvim nedeljama trudnoće nije preporučljivo. Deluje na nivo oksitocina hormona koji je zadužen za trudove, ali i za socijalno i emocionalno u nama – objasnila je Branislava Čilić dr. med.
- bolesnici s hemoroidima
- oni u febrilnim stanjima (povišena temperatura)
- osobe s visokim i niskim krvnim pritiskom
- dijabetičari
Dodaje kako se ne slaže da je dugoročno izlaganje većoj temperaturi zdravo, optimalno je, kaže, sve do 20-ak minuta, ali ne svakodnevno.
Hladna voda pomaže da smršate
Postoji teorija da se dobro da se tuširate hladnom vodom jer telo nakon toga mora dodatno da se zagreje, a to troši više kalorija. Ova teorija je poznatija nego ona s kupanjem u toploj vodi, a povezana je s aktivacijom smeđeg masnog tkiva. Naime, naše telo ima dve vrste masnog tkiva – belo i smeđe. Belom je zadatak da gomila masnoću, a smeđem da je otapa, odnosno da je pretvara u toplotu. Hladnoća aktivira smeđe masno tkivo.
Pročitaj još:
Redovno vežbate? Uz ova tri saveta mršavite i nakon treninga!
Izaberite vašu savršenu rekreaciju: Ovo su aktivnosti koje jačaju mišiće
Mislili ste da je nemoguće? U Srbiji se proizvodi sir koji ne goji
Uspešno ste se prijavili
Izvor:24sata.hr