Koliko ste samo puta čule ili pročitale o tome da su redovne kontrole ključ zdravlja? Da li ste poslušali? Kada ste poslednji put bili kod ginekologa?
Danas se o raku grlića materice mnogo više priča nego ranije. Razlog je taj što smo prvi u Evropi po broju obolelih od ove dijagnoze. Ovo je stvarno neslavna statistika. Grlić materice je jedini od unutrašnjih organa koji je direktno dostupan pregledu i oku doktora.
– To je zaista jedno od retkih malignih oboljenja koje može na vreme da se otkrije i u potpunosti izleči. Uslov je da pacijentkinja ide na redovne kontrole i da jednom godišnje uradi kolposkopski pregled grlića. To je ginekološki pregled prilikom koga se grlić gleda mikroskopom i uzima Papanikolau bris. Pronalaskom Papanikolau testa značajno se promenila ginekologija, jer je upravo taj test omogućio prevenciju raka grlića materice – objašnjava dr Mima Fazlagić.
Suština testa je u tome da se uzme razmaz ćelija sa vrha grlića i da se pod mikroskopom utvrdi da li su one normalne ili pokazuju promene koje bi označile da postoji maligni proces. Ovaj test se označava rimskim brojevima od I do V i jedini normalan nalaz je PA I i II.

Foto: Profimedia
– Papa I se retko označava u praksi, osim kod izuzetno mladih osoba, tako da je uobičajeni i normalan nalaz Papa II grupa. Svaki drugi broj je patološki nalaz. Postojanje Papa III grupe ne znači da je uvek u pitanju maligni proces, ali znači da mora da se detaljno ispita i definiše. Ako je Papa III grupa ne postoji kontrola za izvestan vremenski period, već to znači da treba dovesti ispitivanje do kraja, biopsijom i analizama. Upravo zbog ovih mogućnosti, redovne kontrole sprečavaju razvoj bolesti – kaže dr Fazlagić.
Zbog toga nema opravdanja da ne idete na preglede tri i više godina i da dopustite da se proces razvije!
– Često u ordinaciji kada pacijenkinji kažem posle pregleda da je neophodna biopsija i kauterizacija grlića, ona reaguje panično, sa rečenicom da je prošli put bilo sve u redu. Međutim, pregledi se i rade da bi se i najmanja promena uklonila i da bi grlić ostao nepromenjen. To je i cilj redovnih pregleda. Veoma je važno znati da se ova intervencija ne radi samo kada sumnjamo na maligni proces, već i da bi se sprečilo širenje promena na grliću – savetuje ginekolog.
Pa, da li ima potrebe da čekamo da se desi najgore da bismo našli vremena za odlazak kod ginekologa? Idite redovno, tih pet minuta pregleda vam značajno mogu olakšati život!
Pročitaj još:
Uspešno ste se prijavili