Međutim, stručnjaci iz Kanade, tačnije Džeremi Volš iz Instituta „CHEO“ u Otavi je sproveo istraživanje o tome koliko je potrebno da deca gledaju u ekrane. U istraživanju je učestvovalo 4500 dece i rezultati istog su objavljeni u časopisu “The Lancet Child & Adolescent Health journal”.

Foto: Profimedia
Želeli su da se proceni svakodnevni život dece uzrasta od osam do 11 godina kako bi dobili validne rezulate, a to su postigli ispitivanjem fizičke aktivnosti deteta, navikama spavanja, način provođenja slobodnog vremena i tome slično. Uz sve to, deca su takođe radila test kojim su se merile njihova jezička sposobnost, pažnja i pamćenje.
Rezultati su mnoge iznenadili.

Foto: Profimedia
Naime, u redu je ako dete boravi maksimalno dva sata dnevno ispred ekrana svaki dan.
Došlo se do zaključka da su deca koja su spavala između devet i 11 sati dnevno u kontinuitetu, bila ispred ekrana ne duže od dva sata i imale fizičku aktivnost u trajanju od sat vremena svakog dana, bila produktivnija i kao takva postigla su bolje rezultate na testovima mentalnih sposobnosti.
Mislite o ovome svaki sledeći put kada vaš mališan poželi da bude čitav dan uz televizijski ili kompjuterski ekran, ali i onda kada pomislite da mu to zabranite skroz.
Pročitaj još:
Tematska rođendanska žurka za najmlađe: Prekopirajte ideju od Seke Aleksić za bajkovit provod
Klasična muzika za decu ima mnogo benefita: Budi emocije, razvija moć govora i pokreta!
Spremni dočekajte bebin dolazak kući: Ovo su osnovne stvari koje morate da imate pri ruci!
Uspešno ste se prijavili