Pripremajući se za ovaj sveti čin, ponosni roditelji saglasili su se da na svetoj srpskoj zemlji – Kosovu i Metohiji u manastiru Dečani njihovo dete primi Svetu tajnu kojom postaje hrišćanin. Kum dečaka, kog su Kešelj i njegova partnerka dobili u septembru prošle godine i dali mu ime po Markovom ocu Nenadu, bio je košarkaš Miroslav Raduljica.

Foto: Promo
Krštenje deteta veliki je događaj za svaku porodicu, pa su Jovana i Marko posle obreda u manastiru, onako kako i dolikuje ovaj čin proslavili svečanim ručkom u društvu kuma i svojih najbližih.

Foto: Promo
Razlog više za slavlje bilo je to što je iza Marka uspešna sezona u dresu Crvene zvezde, dok je Jovana u svojoj dizajnerskoj karijeri napravila značajan pomak nakon što je na reviji u okviru jubilarnog, desetog Serbia Fashion Weeka u aprilu predstavila novu kolekciju za koju je dobila pohvale i od publike i od modne kritike.

Foto: Promo
Ovo su običaji kada je krštenje deteta u pitanju:
Krštenje može da se obavi u hramovima, manastirima i crkvama gde ima krstionica, a može i u domu roditelja, ako je neophodno. Može da se izvrši bilo kog dana, u svako doba dana i noći, ukoliko postoji potreba za tim. Naročito je dobro ako se obavi praznikom, da se dete i roditelji tog dana pričeste. Za ovaj svečani događaj treba pripremiti krsnicu – platno bele boje, veličine od jednog do jednog i po metra, u koje se dete uvija posle krštenja. Od nje se, potom, detetu sašije košuljica, benkica ili jastučić za spavanje.
U nekim krajevima je običaj da se dete, kada počne krštenje, zavija u očevu belu košulju, sve dok ne bude kršteno vodom. Bela košulja i krsnica simbolizuju nevinost, čednost i bezgrešnost, jer je bela boja simbol duhovne i telesne čistote. Potrebno je i ulje, po mogućstvu maslinovo, kojim se dete pomazuje. Kum kupuje sveću u crkvi (može da se kupi nekoliko dana ranije, pa da se ukrasi). Negde je običaj i da se ponesu jedan ili dva velika bela peškira, kao i krstić za dete, prenosi yumama.
Poštovanje verskih pravila
Zbog organizovanja svečanog ručka, crkva preporučuje da se krštenje obavi u dan kada se mrsi. Ukoliko se krštenje obavlja uz post, obavezna je posna hrana. Smatra se da roditelji čine veliki greh ako tada pripremaju mrsnu hranu.
Posle krštenja, voda kojom se dete krsti prosipa se na mesto gde se ne gazi, ili se izlije uz neki kalem, ili u cveće u kući. Kosica koju sveštenik odseče pri krštenju stavlja se u vosak, pa se i ona stavlja na neki kalem ili se čuva u kući kao uspomena na ovaj veliki događaj u životu deteta. Sveća koja se pali na krštenju, takođe se čuva u kući kao draga uspomena.
Pročitaj još:
Crveni končić i okrugla torta: Srpski običaji kada se rodi beba!
Milica Dabović organizovala babine pre porođaja, evo koliko se to kosi sa našim običajima!
Zaboravljeni običaji na venčanju: Crvena haljina za večnu ljubav i bokal sa vodom
Uspešno ste se prijavili