Lejomiomi ili fibroidi, kako se miomi drugačije nazivaju, su dobroćudni tumori glatkih mišića materice, a stastika pokazuje da svaka treća žena u reproduktivnom periodu ima miom. Najćešće su prisutni kod žena starijih od 35 godina i individualno je koliko će brzo da se razvijaju i gde će da se pojave. Takođe, njihov oblik i veličina su različiti, pa tako mogu da narastu od nekoliko milimetara pa do veličine koja će ispuniti skoro celu abdominalnu šupljinu.
Kod određenog broja žena koje imaju izražene simptome (20 do 5o odsto) javlja se osećaj pritiska na mokraćnu bešiku ili debelo crevo, bol u donjem delu leđa ili trbuhu, nelagodnost prilikom seksualnog odnosa, nepravilna i obilna krvarenja iz materice čija je posledica anemija koju je obično teško lečiti. Svi nabrojani simptomi u značajnoj meri utiču na kvalitet život kod velikog broja žena. Takođe, u određenom procentu miomi mogu biti i uzrok neplodnosti, komplikacija u trudnoći ili pobačaja.
Zato miome treba pratiti, a najbolje ćete to uraditi ako redovno odlazite na ginekološke preglede, gde će vam ginekolog reći da li ima mesta panici ili ne. Procenjuje se njihov položaj i veličina i da li ugrožavaju endometrijum.
Informacije o problemima koje mogu stvoriti miomi za začeće i pobačaj na klinici Embryolab su precizne i razumljive parovima. Tokom pregleda tačno se procenjuje broj, veličina i položaj mioma korišćenjem savremenih tehnika koje su im dostupne kao sto su histeroskopija, transvaginalni ultrazvuk, sonografija i sl. U Embryolabu imaju veliko iskustvo u hirurškim intervencijama koje se vrše samo kada je neophodno.
Pročitaj još:
Da li je neophodna vantelesna oplodnja ukoliko je ženi jedan jajovod nefunkcionalan?
Imali ste neobjašnjive neuspehe VTO? Ova metoda može da vam pomogne u začeću!
Ukoliko ste imali dva ili više pobačaja, to je razlog da uradite testove za trombofiliju!
Uspešno ste se prijavili