Pre neki dan je ovu temu ponovo pokrenula manekenka Bojana Barović, supruga pevača Nikole Rokvića, kada je objavila fotografiju kako doji ćerku Leonu u salonu lepote.
Ona je ovom objavom želela da dokaže da je jedna od onih mama koje se bore da ova tema prestane da bude tabu. I ranije je pokazivala da dojenje na javnom mestu i te kako podržava kada je svoju ćerku hranila na ulicama Amerike uz poruku „jedno veliko „da“ za dojenje u javnost“.
Bojana nije jedina koja se bori za svoje pravo. Ovog leta je i glumica Marija Karan pokazala da je i za nju normalna stvar da podoji dete gde god želi.
Фотографија корисника Marija Karan (@marakaran) дана
I mnoge svetski poznate dame bez problema su hranile svoje mališane nasred ulice ili plaže. Manekenka Tamara Eklston često je to radila čak i na plaži dok uživa sa prijateljicama, a nije se trudila da puno objašnjava svoj postupak jer smatra da je to toliko obična stvar da je bespotrebno da se priča o tome. Podojiti dete onda kada je gladno, gde god se nalazili u tom trenutku, parola je koju podržavaju ove dame.

Foto: Profimedia
– To dojenje je tako jedna normalna stvar i sastavni deo života da je potpuno prirodno kako će i kad majka da podoji bebu i od toga ne treba da se pravi nikakva fama – rekla je doktorka Mima Fazlagić.
I koliko god da se pojedini protive ovom postupku i smatraju da je degutantno da se na ulicama ili javnim mestima žena odluči da nahrani bebu, psiholozi smatraju suprotno.
Oni su saglasni da je to normalna stvar, baš kao i kada ti koji se gnušaju ovog postupka, odluče da u hodu pojedu obrok.

Foto: Profimedia
A kako dojenje utiče na organizam žene i da li je zdravo za bebu?
– Dojenje je najkorisnija ishrana za bebu i ima velike prednosti za majku. Žene koje doje imaju manji rizik za neke određene oblike karcinoma, njihova materica se brže skuplja, psihički mnogo ređe zapadaju u postpartalnu depresiju… Tako da je dojenje blagotvorno za majku, a blagotvorno je i za bebu jer su takva deca dokazano inteligentnija, imaju manje psihičkih problema i imaju manje problema sa anemijama – ističe ginekolog Mima Fazlagić.
Psiholozi smatraju da je godinu dana normalan i poželjan period za dojenje bebe, a onog časa kada beba počne da jede normalnu hranu, onda majčino mleko ne znači u ishrani.
Postoje razme teorije da treba pustiti decu dokle hoće da doje, ali psiholozi su se izjasnili da kao što nije dobro da dete ne doji, tako nije dobro za psihički razvoj da takva ishrana traje do treće ili četvrte godine deteta.
Uspešno ste se prijavili