Simpozijum su organizovali Srpska akademija nauka i umetnosti, Medicinski fakultet u Beogradu, Klinički centar Srbije i Udruženje za srčanu slabost Srbije, a podržan je od strane Internacionalne fondacije „Menarini“. Na simpozijumu učestvuje više od 400 lekara, naših najpoznatijih kardiologa i endokrinologa, kao i neki od najvećih svetskih stručnjaka za srčanu insuficijenciju.

Prof. Petar Seferović
Prema rečima predsednika Udruženja za srčanu slabost Srbije Prof. dr Petra Seferovića u fokusu ovog internacionalnog Simpozijuma su dve epidemije savremenog sveta, dijabetes mellitus i kardiovaskularne bolesti, uključujuću srčanu slabost.
– Dijabetes i kardiovaskularne bolesti su često povezane u kliničkoj praksi, a dijabetes predstavlja važan komorbiditet i faktor rizika za kardiovaskularna oboljenja. Hiperglikemija, osim direktnih štetnih efekata na srčani mišić, dovodi i do bržeg nastanka i progresije koronarne bolesti i arterijske hipertenzije. Ova oboljenja dele iste patofiziološke i metabolične mehanizme koji pogoršavaju prognozu i dovode do lošeg kliničkog toka, sa čestim rehospitalizacijama i povećanim mortalitetom – kaže Seferović.
Govoreći o temama simpozijuma prof. Seferović ističe:
– Program Simpozijuma predstavlja mešavinu bazične nauke i najsavremenijih kliničih saznanja, koja oslikavaju najnovija dostignuća u patofiziologiji, dijagnozi i lečenju ovih oboljenja. Kroz interaktivnu diskusiju, biće predstavljana većina savremenih metoda lečenja, uključujući medikamentno, interventno, lečenje uređajima i hirurško lečenje. Kao vrhunski naučni događaj, Simpozijum će imati istaknute predavače iz sveta i regiona i pružiće precizne i relevantne poruke za kliničku praksu. Na Simpozijumu će, između ostalih, predavanja održati Prof. dr Nebojša Lalić, Dekan Medicinskog fakulteta u Beogradu, prof. Gerasimos Filipatos, prošli predsednik Evropskog udruženja za srčanu insuficijenciju i prof. Frančesko Kosentino, jedan od urednika European Heart Journal-a, vrhunskog evropskog kardiološkog časopisa. Zahvaljujući podršci Internacionalne fondacije Menarini, ovaj simpozijum će biti jedinstvena prilika za naučni dijalog i razmenu iskustava između dijabetologa i kardiologa. Simpozijum je akreditovan od strane Zdravstvenog saveta Srbije i učešće ne njemu je besplatno – zaključuje prof. Seferović.
Kardiovaskularne bolesti predstavljaju vodeći uzrok smrtnosti u svetu od kojih svake godine umre gotovo 18 miliona, a u Srbiji više od 50.000 ljudi. Takođe, u svetu oko 200 miliona ljudi boluje od dijabetesa, a u našoj zemlji preko 500.000 osoba. Dijabetes predstavlja osnovni rizik za nastanak karidovaskularnih bolesti. Kliničke i metaboličke anomalije pacijenata sa dijabetesom udružene sa visokim rizikom od kardiovaskularnih bolesti, odgovorne su za čak 75 osto svih smrtnih slučajeva obolelih od dijabetesa.
O povezanosti dijabetesa i kardiovaskularnih bolesti govorio je prof. Mike Petrie , kardiolog iz Univerzitetske bolnice u Glazgovu, Škotska, i jedan od vodećih svetskih stručnjaka za srčanu insuficijenciju:

Prof. Mike Petrie
– Srčana slabost i dijabetes se često javljaju udruženo. Prevalencija dijabetesa i srčane insuficijencije je oko 0.5 odsto u opštoj populaciji, dok se kod bolesnika sa više faktora rizika javlja u oko 16 odsto slučajeva. Klinički se javljaju obe forme srčane slabosti, ona sa očuvanom i redukovanom ejekcionom frakcijom leve komore. Bolesnici kod kojih dođe do smanjenja ejekcione frakcije leve komore, imaju teže simptome, veći morbiditet i smrtnost. Postoji više nezavisnih faktora rizika za nastanak srčane slabosti kod dijabetičara, od kojih su najvažnije starost, veličina glikoziliranog hemoglobina, trajanje bolesti, terapija insulinom i gojaznost, kao i postojanje komplikacija, kao što su nefropatija i retinopatija. Osnovni razlozi koji dovode do srčane insuficijencije kod dijabetičara su koronarna bolest, arterijska hipertenzija i direktan štetan efekat hiperglikemije i insulinske rezistencije na srčani mišić. Iz tog razloga lečenje pacijenata sa kardiovaskularnim bolestima i dijabetesom moraju imati interdisciplinarni pristup i konstantnu komunikaciju kardiologa i endokrinologa, a u cilju sprečavanja komplikacija i smrtnih posledica ovih bolesti – napominje prof. Mike Petrie.
Internacionalni simpozijum podržala je Fondacija „Menarini“. O razlozima podrške srpskom zdravstvu i nauci, govorio je Profesor Alesandro Kazini, predsednik Fondacije „Menarini“.

Pro. Alesandro Kazini
– Ovo je prvi put da podržimo organizaciju edukativnog simpozijuma u Srbiji, a ovde smo došli iz dva razloga. Rad i važnost prof. Petra Seferovića na međunarodnom nivou bio jedan od razloga da izaberemo ovu divnu zemlju za kongres srčane insuficijencije, dijabetesa i koronarnih bolesti. Veoma aktivan rad unutar međunarodne kardiološke zajednice nas je upoznao sa prof. Seferovićem i zbog toga cenimo njegovu kulturu i naučna dostignuća koja su po našem mišljenju jedan od najvažnijih alata za uspešan događaj. Takođe, mogućnost za predstavljanje Menarini fondacije po prvi put srpskim lekarima, je drugi važan razlog da izaberemo Beograd i Srbiju za ovaj simpozijum. Znatiželjni smo da vidimo srpske lekare kao učesnike na događaju i da pokažemo šta mi možemo da uradimo. Naglašavam da su naši simpozijumi besplatni i svako zainteresovan za neku od tema može da prisustvuje – ističe prof. Kazini.
Pogledajte video:
Pročitaj još:
Simptomi srčanog udara kod žena: Stres je jedan od glavnih uzroka!
Faktor rizika uvek postoji: Osluškujte svoje srce bez obzira na godine!
Uspešno ste se prijavili