Osmi mart je počeo da se slavi u čast borbe za ekonomsku, političku i socijalnu ravnopravnost žena i muškaraca.
Prvi Dan žena proslavio se 28. februara 1909. godine u SAD-u nakon deklaracije koju je izdala Socijalistička partija Amerike, da bi te iste godine u avgustu, bila organizovana Međunarodna konferencija žena.
Inicijativu, da Osmi mart postane praznik svih žena i da se svake godine proslavlja, preuzela je nemačka feministkinja i komunistkinja Klara Cetkin. Zahvaljujući njoj, prvo obeležavanje je bilo 8. marta 1911. godine koje se održalo u Austriji, Nemačkoj, Švajcarskoj i Danskoj.
Cetkinovu je veoma interesovala ženska politika, uključujući borbu za ravnopravnost i pravo glasa za žene. Razvila je socijaldemokratski ženski pokret u Nemačkoj; od 1891. do 1917. pisala je za SPD-ove ženske novine Die Gleichheit (Jednakost). Godine 1907. postaje vođa novoformirane „Ženske kancelarije“ u SPD-u.
Klara Cetkin pozivala je sve žene sveta na :
1. “Slobodnu ljubav” – To znači da svaka devojka ili udata žena ima pravo na svoju slobodnu ljubav, to jest da ako u drugom muškarcu osim onom zakonskom vidi česticu neke vrste ljubavi ona mu se slobodno može posvetiti, osetiti njegovu ljubav, dati mu svoju, a da u isto vreme zadrži već postojeći brak. Ista stvar važi i za devojku, ona ne mora čuvati svoju nevinost za svog prvog muža i čoveka svog života, nevinost je lična imovina devojke i žene pa je može dati svakome za koga oseti potrebu, žena posvećuje ljubav svom supružniku ali to ne znači da mu mora dati i nevinost.
2. “Pravo na razvod braka” – Brak kod Klare Cetkin ne predstavlja nikakvu svetost, brak je proba za pronalaženje sreće, pa ako ta proba ne uspe onda se bez ikakvog pokušaja ili truda za bolji život treba razvesti. Pa da praksom razvod braka postane svakidašnjica i sasvim normalna stvar. Niko nije dužan da bilo koga trpi.
3. „Žene treba da slave 8. mart” – Ženama Sveta, pripada jedna rumena, žarka ruza…
Pročitaj još:
Uspešno ste se prijavili