Mnogim ženama smeta i pomisao na stavljanje fiksne proteze. Uglavnom svi zaziremo od stomatologa, a kada se tome doda i proteza koju moramo da nosimo stalno, logično je zašto se toliko plašimo. Ipak, fiksna proteza nije ama baš nikakav razlog za strah, čak suprotno.

Foto: Porfimedia
– Fiksna proteza je namenjena za pacijente kod kojih je završen rast i razvoj vilice. Ukoliko problem ne može da se ispravi sa mobilnim aparatom (protezom koju sami skidate i stavljate), onda je potrebno da se stavi fiksna proteza. Pre stavljanja proteze radi se snimak cele vilice i ukoliko se proceni da nema dovoljno mesta da se svi zubi smeste onda se neki vade i to su uglavnom četvorke- objašnjava stomatolog Milica Nikitović.
Uglavnom je jedan od osnovnih problema onih koji žele ili moraju da stave fiksnu protezu, estetski momenat.
– Postoje metalne proteze koje mogu da se stave sa spoljašnje strane ali i sa unutrašnje.Ukoliko stavite protezu sa unutrašnje strane, mnogo je teže da se održava higijena i nezgodno je zbog jezika koji možete da povredite, tako da se preporučuje stavljanje sa spoljašnje strane. Ukoliko brinete o estetskom delu stavljanja proteze, onda su za vas najbolje keramičke koje su u boji zuba i manje su upadljive. Stavljanje proteze ne boli, ali ume da bude neprijatno jer usta dugo stoje otvorena i nakon toga se oseća stezanje vilice koje nakon nekog vremena prestane- kaže Milica.
Ukoliko se odlučite na ovaj korak, važno je voditi računa o higijeni i slušati sve što vam vaš stomatolog kaže.
– Proteza se u proseku nosi dve godine, a kontrole su na dve nedelje ili na mesec dana. Cena stavljanja proteze je u državnim ustanovama 55 ooo dinara po vilici. Ukoliko želite da izbegnete fixnu protezu, možda je rešenje za vas mobilni aparat koji možete sami da skidate, ali neophodno je da ga nosite četrnaest sati dnevno, naravno u dogovoru sa vašim stomatologom- dodaje Milica.
Uspešno ste se prijavili