Smatra se da depresija uzima maha onog trenutka kada osetite da ste klonuli duhom, bezvoljno obavljate svakodnevne obaveze, konstruišete priče u glavi koje vam ne služe bez opravdanja, neracionalno mislite, ne sagledavate okolnosti na adekvatan način, propuštate gomilu šansi, ne delate, povlačite se, patite…Zapravo, vaša duša i organizam pate. Tada treba da se reaguje.
Dobra strana medija jeste kada stavi fokus i na ovakve teme i pokaže drugo lice svetski poznatih ličnosti koje su pored toga što su pevači, glumci, manekeni i obični ljudi koji imaju svoje potrebe, patnje, stanja i nisu uvek nasmejani. Lista ličnosti koja se izborila sa depresijom je dugačka, ali mi smo izdvojili nekoliko uticajnih osoba koje mogu da vam posluže kao dobar primer.
Bijonse
Ketrin Zita Džons
Lejdi Gaga
Demi Lovato
Dejvid Bekam
Leonardo Di Kaprio
Džim Keri
Džoan Ketlin Rouling
Ako su oni uspeli, što ne biste i vi?!
Važno je da živite u sadašnjosti i osvestite svaki trenutak svog života kao i stanje u kojem se nalazite, emocije koje osećate, na taj način možete da pomognete sebi ili bliskoj osobi koja je depresivna.
Čuli ste sigurno za psihoterapije i razgovore sa psiholozima, psihoterapeutima i psihijatrima? Nije to za „lude ljude“, niti ste vi „lud“ ako se uputite u zdravstvenu ustanovu zbog razgovora tog tipa, vi ste hrabra osoba koja želi sebi dobro i to je vrlo pohvalno. Treba da se razjasni da biti u depresiji nije sramota, niti je u pitanju neka neizlečiva bolest.
– Sramotu i stid oseća i sama osoba i njena porodica. Brojne su strategije za borbu protiv stida. Za prvu pomoć valjalo bi imati na umu: ukoliko nas nije sramota što imamo grip, upalu grla, pluća, uha… što bi nas bilo sramota kada imamo upalu emocija – a to depresija jeste!? Kada imamo upalu pluća, na primer, i tada smo: bez energije, teško se pokrećemo, patimo, muči nas nesanica, ne možemo da radimo, povlačimo se od ljudi. Isto je tako kada imamo depresiju! Drugi razlog je priroda same bolesti. Neki ljudi, koji boluju od depresije, ne mogu da zatraže pomoć. Stoje nemo u toj rupi, gledaju bespomoćno. U ovakvim situacijama je veoma važno da osobe u okruženju nežno i podržavajuće zapaze promene i ohrabre osobu da potraži pomoć – objašnjava Milica Ristić, psihoterapeut.
Pomozite sebi i odvažite se da odete kod stručnjaka kada osetite potrebu, isto učinite i za nekog vama dragog ukoliko vidite da ne može sam.
Pročitaj još:
Danas je svetski Dan psihoterapije: Slobodno progovorite kako se osećate!
Uspešno ste se prijavili