Deca uglavnom u ranom detinjstvu pokazuju talenat za muziku. Pre svega se javlja osećaj za ritam, a zatim i sam sluh koji može biti različitog stepena.
Kako dete raste, tako roditelji traže različite hobije kojima bi ono moglo da se bavi, a često se odluče za neki instrument i polazak u muzičku školu. Ako vaše dete pokazuje talenat za pevanje često se javlja pitanje da li treba da ga upisujete i školujete za ovu vrstu talenta ili da pustite da se sve razvija prirodnim tokom.

Foto: Profimedia
– Pre petnaeste ili šesnaeste godine deca ne bi trebalo da počinju da se bave nekim ozbiljnijim pevanjem. S obzirom da mora postojati određena tehnika disanja i pomeranja glasnih žica smatram da je obrazovanje nužno ukoliko pevanje nije samo prolazni hobi. Dakle, dete treba da se upiše u osnovnu muzičku školu pa zatim u srednju kako bi glas bio sasvim razvijen i pravilno postavljen- kaže sagovornica za „Asku“ iz jedne beogradske muzičke škole.
Ipak, mišljenja se razlikuju pa tako jedna od naših najtalentovanijih pevačica, Marija Šerifović, koja je pobedila na Evrovizijskom takmičenju 2007. godine ima drugačiji stav.
– Mislim da dosta upisa u muzičku školu potiče od preambicioznih roditelja. To mi je baš strašna pojava kada roditelji pošto poto žele da im dete bude fudbaler ili pevačica ili doktor. Bože moj, to se vidi odmah. Kada sam bila mala odmah se znalo da imam talenat za pevanje, kažu da sam i plakala u tonalitetu. Mama je ta koja je želela da sviram klavir, a ja nikada nisam bila neko ko može da sedi osam sati dnevno na jednom mestu i vežba. Bežala sam iz muzičke škole, nisam išla na solfeđo ni na klavir, ali sam na kraju nekako završila tu nižu muzičku školu- kaže Marija.

Foto: Latif Adrović
Bitno je da saslušate svoje dete i trudite se da ga ne terate na bilo kakve vannastavne aktivnosti ukoliko to zaista ne želi. Ukoliko dete ima talenat za pevanje, u toku odrastanja će samo izraziti želju da se time ozbiljnije bavi. Dok je dete sasvim malo, jedna od odličnih opcija za upoznavanje sa muzikom su dečji horovi ili radionice. Tako će se postepeno upoznavati sa svetom muzike, nota, instrumenata i pevanja.
– Kada sam imala 12- 13 godina, pojavila sam se na jednom muzičkom fesitivalu i tako je sve krenulo. Danas je moguće nastupati i pojavljivati se u šou programima koji se bave dečijim talentom za pevanje iako niste mnogo muzički obrazovani. Po meni je sasvim u redu to što ima pevača koji nisu školovaninjer se neki ljudi jednostavno rađaju sa izvesnim darom.
Na vama i vašem detetu je da odlučite šta tačno želite jer ne postoji pogrešna odluka ukoliko dete zaista ima talenat.
Uspešno ste se prijavili