Svake godine u svetu 4. februar se obeležava kao Svetski dan borbe protiv raka pod pokroviteljstvom Međunarodnog udruženja za kontrolu raka iz Ženeve, najstarije organizacije u svetu iz ovog delokruga rada.
Karcinom ili rak u najširem smislu označava oboljenje praćeno nekontrolisanom i ubrzanom deobom ćelija nekog tkiva koje svojim rastom može zahvatiti druga tkiva i organe. Tako stvorene ćelije se mogu širiti u druge delove tela putem krvi ili limfnog sistema . Ovaj pojam obuhvata oko 100 različitih tipova karcinoma.

Foto: Profimedia
Dijagnoza karcinoma nije uvek laka jer ne pokazuju svi karcinomi rane simptome, ili se znaci bolesti pojave suviše kasno kada je karcinom uznapredovao. Ipak, zahvaljujući kontinuiranom podizanju svesti o prvim znacima i značaju pravovremene dijagnoze, preživljavanje za mnoge maligne bolesti se popravilo. Sa pravim informacijama, stanovništvo treba ohrabriti da znaju šta je normalno stanje njihovog tela i da prepoznaju neobične ili uporne promene. Na primer, osoba može rano da prepozna promene na telu koje mogu ukazivati na rak kože. Takođe, za neke karcinome postoje jaki dokazi koji podržavaju skrining na karcinom, tj. testiranje opšte ili ciljane populacije na znake koji mogu ukazati da se razvija maligna bolesti.
Karcinom pluća je vodeći uzrok smrtnosti od karcinoma u svetu. Godine 2012 u svetu je zabeleženo 1.8 miliona novo dijagnostikovanih slučajeva karcinoma pluća što čini čak 12.9% od ukupnog broja novih slučajeva karcinoma. Karcinom pluća je najčešća maligna bolest kod muškaraca, dok kod žena zauzima 3. mesto po učestalosti. Srbija zauzima neslavno drugo mesto u Evropi po incidenci karcinoma pluća. Od raka bronhija i pluća u proseku godišnje u Srbiji oboli 5.200 i umre 4.600 osoba. Karcinom pluća je maligna bolest sa najvećom smrtnošću, kako kod nas tako i u svetu.
Karcinom pluća karakteriše stvaranje malignih ćelija u tkivu pluća, obično epitelnih ćelija sluznice disajnih puteva. Može se podeliti u dve osnovne grupe: sitnoćelijski karcinom plućacancer, SCLC) i nesitnoćelijski karcinom pluća. Terapija karcinoma pluća zavisi od stadijuma u kojem je bolest otkrivena.
U Evropi i Svetu od prošle godine se u lečenje karcinoma pluća uvodi i revolucionarna imunoterapija. Ono što ovu novu klasu lekova izdvaja jeste specifičan mehanizam dejstva –naime, ovi lekovi ne deluju na tumor, već direktno na imuni sistem organizma tako što prekidaju imunsku toleranciju koju tumor izaziva i pojačavaju prirodni zdravi imuni odgovor organizma na tumor. Ova nova klasa lekova je omogućila značajno poboljšanje preživljavanja i kvaliteta života pacijenata sa karcinomom pluća.
“Mi možemo, ti možeš” je ovogodišnji slogan kampanje povodom Svetski dan borbe protiv raka, upućena svima nama da nas podseti na koje sve načine možemo da se borimo sa malignim oboljenjima.
Šta sve možete da uradite:
Okrenite se sebi!
Odricanje od loših navika koje mogu izazvati ova oboljenja (pušenje, prekomerna konzumacija alkohola..)
Poseta lekaru i obavljanje ciljanih preventivnih pregleda tzv. skrining
Potražiti pomoć na vreme
Pomoći drugima!
Edukacija najbližih o mogućnostima borbe protiv raka
Podrška osobama obolelih od raka
Predložiti promene!
Podići glas da nas čuju donosioci odluka u zdravstvenom sistemu u cilju adekvatne i jednake zdravstvene zaštite za sve obolele
Probati da čujemo obolele od raka i na osnovu njihovih problema da ponudimo pomoć ili rešenje-
Vidi još:
Imate oko 50 godina, promene raspoloženja i valunge? Uzrok је – menopauzа
Gojite se iako držite iscrpljujuću dijetu? Odmah morate da ispravite neke greške
Uspešno ste se prijavili