Različiti su uzroci koji dovode do prevremenog porođaja, a nažalost najčešće ostaju nepoznati.
– Prevremeni porođaj je jedan od najznačajnijih problema sa kojim se susreću ginekolozi-akušeri jer je vezan za najveći procenat smrtnosti, oboljevanja i velike troškove koje izdvajaju zdravstveni sistemi. U smrtnosti svih novorođenih beba, 70 odsto pripada prevremeno rođenim bebama. Uprkos velikom razvoju nauke, još uvek se ne može predvideti ni sprečiti prevremeni porođaj- kaže dr Mima Fazlagić.
Ranije se prevremenim smatrao svaki porođaj pre 36. nedelje trudnoće, a danas se u svetu smatra prevremenim onaj pre 32. nedelje trudnoće. Smatra se da je 24. nedelja trudnoće najranije vreme kada je beba dovoljno razvijena da može da preživi, ali uz intenzivnu lekarsku pomoć i negu. Nedonoščad su najčešće mala i nedovoljno razvijena, sa porođajnom telesnom masom manjom od 2.500 grama.

Foto: Profimedia
– Prevremeno rođene bebe mogu da imaju mnogo zdravstvenih problema, kao što su: cerebralna paraliza, oštećenja sluha, vida, pluća… što stvara velike teškoće porodici i zahteva veliko angažovanje i najbližih i društvene zajednice. Danas su prevremeni porođaji najveći izazov u ginekologiji i akušerstvu, neonatologiji i razvoju intenzivne nege – objašnjava Mima Fazlagić.
Prevremeno rođene bebe ostaju duže u bolnici, najčešće u inkubatoru, a u zavisnosti od njenog kliničkog stanja će i napredovati. Ukoliko je sve ide svojim tokom, onda bi trebalo da beba dobija na težini dnevno oko 30 grama!
Podržimo prave male borce!
Pročitaj još:
Budite zdrava i negovana trudnica: Istine i zablude o depilacijama, koži, noktima…
Trudnoća nije bolest! Ne verujte u sve što čujete i uživajte u blaženih devet meseci
Prilagodite im se: Naučite sve o simptomima i promenama u prvom trimestru trudnoće
Uspešno ste se prijavili