Svako dete voli da maksimalno iskoristi poslednje dane raspusta, ali ne i roditelji. Već u avgustu kreću mozganja, brige, pogotovo ukoliko se radi o đacima prvacima.
Uklapanje u novo društvo, sredinu, suočavanje sa rancima, prvim ozbiljnijim obavezama…
Roditeljima nije lako, nekada čak iz najbolje namere mogu strah i paniku da prenesu na dete u svrhu vaspitanja, odmah na početku da razjasnimo – ne radite to. Greška u startu koju je zapazio školski psiholog Radmila Grujičić jeste vaspitna mera u vidu pretnje školom. Rečenice tipa: „Videćeš ti kad ti krene škola“, „Čekaj samo da kažem učiteljici to“ izbacite iz upotrebe.

Foto: Profimedia
Da bi dete bezbrižno krenulo u školu neophodno je da mu o školi pričate afirmativno, u pozitivnom kontekstu. Da im od početka predstavite kao lepo mesto za njih, a ne da misle da idu tamo „po kazni“.
– Dobra stvar je što je sada predškolsko obrazovanje obavezno i to je odličan način da se deca priviknu na novi stil života koji nosi prvi razred. Zahvaljujući tome deca su pripremljenija i opuštenije za prvi razred, jer obično se dešava da znaju nekoliko drugara u odeljenju – kaže Radmila Grujičić, psiholog.

Foto: Profimedia
Posebno opterećenje kako roditeljima, tako i deci predstavlja selidba s jednog kraja grada na drugi, menjanje društva, sredine i škole. Tu može da nastane problem, ali opet uloga roditelja je presudna.
Stručnjaci savetuju da budete najveća podrška deci, da o školi pričate lepo i da pratite njihovo ponašanje. Stvorite osećaj sigurnosti kod najmlađih, neka znaju da ste tu za njih, nek imaju poverenja za razgovor na bilo koju temu. Pratite ih u školu, čekajte ih posle, ali ne preterujte, procenite i dozvolite detetu da se i osamostali kada za to dođe vreme.
Vodite računa da ne dođe do kontra efekta.
– Često se dešava da roditelji insistiraju iz straha i najbolje namere da prate dete u školu i u kasnijim razredima kada za to nema potrebe, samim tim čine da se dete stidi i nervira, jer njegovi drugari dolaze sami, a on sa roditeljima. Prilagodite se deci i procenite bezbednost putanje „od kuće do škole“ i zrelost vašeg deteta. Takođe, što se tiče selidbe, postoji univerzalno pravilo kojeg se pridržavju svi u obrazovanom sistemu a to je da period prilagođavanja dece na novine traje od tri do šest meseci – objašnjava psiholog.

Foto: Profimedia
Dakle, to je period koji je otprilike potreban detetu da se navikne na sistem, novu sredinu, školu, društvo, učitelje, nove navike i tome slično. Ukoliko procenite da vaše dete postaje anksiozno, pokazuje otpor ili se povlači u sebe i primetite da sami ne možete da doprete do njega vreme je da se obratite dečjim školskim psiholozima za pomoć.
Poruka koju je nophodno da svaki roditelj, koji ima đaka prvaka u kući usvoji i prenese dalje glasi: Budite tu za decu, podrška je njima najvažnija, slušajte ih i savetujte.
Pročitaj još:
Ne kažnjavajte dete kada nešto pogreši, već mu objasnite u čemu je problem!
Uspešno ste se prijavili