Nedavno je jednoj ženi koja je na porodiljskom odsustvu, u jednoj uglednoj stranoj kompaniji u Beogradu, saopšteno da tu više neće moći da radi kada joj zakonski istekne dozvoljeno vreme za brigu o mališanu, jer je procenjeno da više neće moći da se posveti karijeri u dovoljnoj meri.
– Zamisli, na njeno mesto su već zaposlili dvojicu muškaraca, pa posle reci da to nije diskriminacija. Poslodavci su odluku da joj daju „nogu“ obrazložili time da sada kada ima dete neće moći da putuje i da ostaje duže na poslu, iako ih je ona uveravala da je briga o bebi neće omesti da obavlja sve zadatke kao što je i do sada činila – objasnila mi je začuđeno moja koleginica Marija, kojoj je pomenuta dama bliska prijateljica.
Iako se malo o tome priča u javnosti, žene su često stavljene pred dilemu: da li da se odluče za roditeljstvo ili za karijeru. Zakonski, poslodavci nemaju prava da ispituju dame da li žive sa dečkom, planiraju li brak, ili trudnoću, ali to se dešava mnogim ženama koje na razgovorima za zaposlenje ostanu zatečene ovakvim pitanjima. Koliko daleko ide diskriminacija žena govori i slučaj jedne moje poznanije kojoj su po prijemu u radni odnos u farmaceutskoj industriji tražili da potpiše papir u kojem se zahteva da neće roditi bebu u naredne dve godine!
A onda kada se uzmu u obzir podaci da je razlika između zarada žena i muškaraca u korist pripadnika „jačeg pola“, da je mnogo manje žena među ministrima, poslanicima, direktorima i menadžerima, kao i da ima više nezaposlenih dama nego gospode, svakako se stiče utisak da je mnogo teže ženama da se dokopaju nekog dobrog radnog mesta i ujedno se posvete svojoj porodici.
Iz dana u dan mi se sve više čini da nam ravnopravnost nije donela baš toliko blagodeti, jer osim što moramo da kuvamo, peremo, čistimo, očekuje se da budemo i besprekorne na poslu, pa to što želimo da budemo odlične supruge i majke u nekim firmama nažalost ne smatraju plusom. Ako se i u budućnosti za poslove budu tražile isključivo one žene koje će se zareći da u skorije vreme neće stati na „ludi kamen“ i ostati u drugom stanju, pitanje je kakav će prirodni priraštaj za koju godinu biti zabeležen u Srbiji. Poslodavci, mislite o tome…
Uspešno ste se prijavili
Izvor:Diendi