Kako je najavila ministarka za državnu upravu i lokalnu samoupravu Ana Brnabić, jedino što roditelji treba da urade jeste da se dogovore oko imena bebe, dok će sav preostali posao u vezi sa prijavljivanjem obaviti zaposleni u porodilištima.
Projekat, koji omogućava roditeljima novorođene dece da lakše upišu dete u matičnu knjigu rođenih i dobiju zdravstveno osiguranje za bebu, počeo u aprilu i trenutno se sprovodu u 25 porodilišta u 24 opštine u Srbiji. U ovom trenutku, elektronska prijava beba obuhvata 50 odsto ukupnog broja novorođene dece, ali je planirano je da do kraja godine počne njegova primena u celoj zemlji.
Ministarka Brnabić i ministar zdravlja Zlatibor Lončar obišli su danas porodilište u KBC „Dragiša Mišović“, gde su predstavili projekat „Bebo, dobrodošla na svet“ i poručili da je to prvi korak u reformi javne uprave i nastojanju da ona bude efikasan servis za građane i privredu.
– Nov način prijavljivanja novorođenčadi će uštedeti roditeljima, u proseku, sedam sati i olakšati proceduru prijavljivanja deteta – rekla je Brnabić.

Foto: Profimedia
Premijer Aleksandar Vučić rekao je da vrlo srećan što će se krenuti sa ovim projektom.
Projekat „Bebo, dobrodošla na svet“ sproveli su Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave, Ministarstvo zdravlja i Ministarstvo unutrašnjih poslova.
Do sada oko 8.000 novorođenih beba prijavljeno novom procedurom
Ana Brnabić izjavila je da je do sada novom elektronskom procedurom u matične knjige upisano oko 8.000 beba u nešto više od 50 odsto porodilišta u Srbiji.
Novi sistem upisa novorodjenčadi počeo je da radi aprila ove godine i do sada se primenjuje u 25 bolnica u 24 opštine u Srbiji, dok će u ostalih 25 porodilišta biti uveden čim se steknu uslovi za tehničko opremanje, odnosno do kraja godine.
Ona je, prilikom posete porodilištu „Dr Dragiša Mišović“, kazala da se novom procedurom roditeljima novorođenčadi štedi sedam sati čekanja na raznim šalterima.
Uspešno ste se prijavili